Постачання та ремонт медобладнання за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ: що з ПДВ?

Підприємство імпортувало апарат УЗД і продало його із застосуванням звільнення від оподаткування за пп. 2 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. За договором продажу підприємство продає обладнання та в рахунок ціни продажу здійснює його доставку, монтаж, інструктаж персоналу. Згодом імпортовані запчастини, використані для ремонту цього обладнання. Що з ПДВ в цій ситуації?

У пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ мова йде про звільнення від оподаткування ПДВ, серед іншого, постачання медичних виробів, які відповідають наведеним в цій нормі критеріям. Тобто, зазначене звільнення стосується операцій постачання товарів.

Але якщо підприємство за договором здійснює монтаж обладнання, такий договір має ознаки договору підряду, що регламентується ст. 837 – ст. 864 ЦКУ. Згідно із ч. 1 ст. 839 ЦКУ підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначенудоговором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Але з точки зору ПКУ договір підряду належить до договорів послуг.

А на договори з надання послуг п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ не поширюється. Тобто, можна стверджувати, щовиконувати монтаж обладнання, з урахуванням вартості самого обладнання, потрібно було з нарахуванням ПДВ в загальному порядку.

В розглядуваній ситуації можна було оформляти документи різними способами. Наприклад, укласти договір постачання обладнання і окремо договір монтажу. Тоді постачання обладнання здійснювати в порядку звільнення від оподаткування, а послуги монтажу з нарахуванням ПДВ за ставкою 20%.

Дати точнішу відповідь з розглядуваного питання можна лише після детального вивчення всіх документів, які оформлялися в розглядуваній ситуації. Поряд з цим, розглядувана ситуація може не мати чітких критеріїв, за якими можна однозначно встановити порядок оподаткування. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до податкової служби за отриманням індивідуальної податкової консультації.

В останньому абзаці пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ зазначено, що у разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 4 і 5 цього пункту (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пп. 198.5 та ст. 199 ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Ми розглядаємо пільгу за пп. 2 пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Тож норми останнього абзацу цього пункту на розглядувану операцію не поширюються.

Це означає, якщо вважати, що при постачанні даного обладнання пільга за пп. 2 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ застосована правомірно, то на всі товари, послуги, придбані з ПДВ, які використовувалися для постачання, потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 і ст. 199 ПКУ.

Щодо вартості ремонту та використаних запчастин.

Якщо здійснюється гарантійний ремонт і за договором здійснення такого ремонту має здійснюватися коштом постачальника, є підстави вважати, що вартість ремонту сплачена в ціні обладнання, постачання якого звільнено від оподаткування ПДВ.

Тому якщо запчастини, інші товари, послуги для ремонту отримані з ПДВ, при виконанні послуг ремонту слід нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Причому, на наш погляд, нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ немає підстав, адже послуги ремонту не є окремою операцією постачання. ПДВ за ст. 199 ПКУ мало нараховуватися в момент первісного постачання обладнання.

Повторимо ще раз. Ми навели окремі принципові підходи до розглядуваної ситуації. Грунтовнішу відповідь можна надати тільки після детального вивчення всіх документів розглядуваної ситуації. Поряд з цим, розглядувана ситуація може не мати чітких критеріїв, за якими можна однозначно встановити порядок оподаткування. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до податкової служби за отриманням індивідуальної податкової консультації.