Декларація з податку на нерухомість: не подали додаток 2, як виправити?

ТОВ подало декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 1 квартал, отримало квитанцію №2 про прийняття. У червні виявлено, що декларація подана без додатку 2. Як виправити ситуацію?

Згідно з абзацом 4 пп. 46.1 ПКУ додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною. Вимоги щодо порядку заповнення податкової декларації визначено у пп. 48.3 та 48.4 ПКУ. Відповідно до пп. 48.7 ПКУ, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пп. 46.4 ПКУ.

У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пп. 48.3 та 48.4 ПКУ, а також недотримання вимог абзаців першого – третього пп. 49.4 ПКУ контролюючий орган зобов’язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийманні його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п’яти робочих днів з дня її отримання відповідно до пп. 49.11 та пп. 49.11.1 ПКУ .

Платник подав декларацію з використанням засобів електронного зв’язку, отримавши другу квитанцію. Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа.

Відмову у прийнятті декларації платник не отримав, проте і нарахувань немає. Фактично декларація вважається неподаною.

Тому у ТОВ є декілька варіантів для врегулювання даної ситуації:

  • подати звітну декларацію із запізненням. Враховуючи, що оплата податку була проведена, то недоїмки і штрафу не буде. Підпунктом 69.38 підрозд. 10 розділу ХХ ПКУ, тимчасово, на період з 01.08.2023 р. до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання за будь-який звітний період, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, та пені.
  • подати уточнюючу, вважаючи, що декларація формально прийнята.

Якщо ТОВ вирішить подати уточнюючу декларацію, то її заповнення буде суто технічним і частково порушує логіку складання звітності, але практично дозволить відобразити в кабінеті нарахування.

Щоб подати таку уточнюючу декларацію, ТОВ необхідно заповнити додаток 2, розділ І, внести туди всі дані для розрахунку податку на нерухомість за 2024 р., та розділ ІІ щодо уточнення зобов’язань При цьому значення графи 4 розділу ІІ «Нараховано за даними раніше поданого розрахунку р. 3 додатка 2 до податкової декларації, що уточнюється)» буде рівне нулю. От тут і є порушення логіки, адже дані переносяться з додатка два попередньої декларації, який фактично не був поданий.

Потім дані буде перенесено у графу 5 «Нараховано до збільшення податкового зобов’язання на 2024 рік, усього (р. 3 – р. 4)»

В самій декларації нарахування відображається у графі 6.1 «Податкове зобов’язання за податковий (звітний) період, усього» та графі 6.2 «Податкове зобов’язання, що уточнюється, до збільшення».

Звертаємо увагу, що нарахування в картці платника будуть відображені саме за даними додатку.