Згідно з новим дослідженням Kantar, рівень нелегального ринку сигарет в Україні у 2023 році сягнув 25,7% (станом на жовтень). Ще у червні цей показник складав 19,5%. Такий відсоток «тіні» є абсолютним антирекордом за всю історію дослідження нелегальної торгівлі в Україні, починаючи з 2011 року.
Аналізуючи розподіл, 11,3% складає підроблена продукція, 12,9% – продукція, маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, і 1,5% – контрабанда. Як наслідок, втрати державного бюджету лише за 2023 рік склали 23,5 млрд грн. Це кошти, які були б вкрай потрібними для потреб ЗСУ та майбутньої Перемоги України.
72% нелегальної тютюнової продукції з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. 62% цієї групи нелегальної продукції складають сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free.
Найбільшими розповсюджувачами нелегальної продукції є кіоски та магазини – 39% та 30%. Основними регіонами розповсюдження є: Дніпропетровська – 17%, Одеська – 12%, Львівська – 9%, Харківська – 9%, Хмельницька – 7%, Кіровоградська – 6%, Рівненська та Чернівецька області – по 5%.
Європейська Бізнес Асоціація вже неодноразово наголошувала на проблемі тіньової економіки в Україні, яка виходить далеко за межі тютюнової галузі. Проте, попри гучні кейси в медіа, ситуація і далі продовжує рухатись у гіршу сторону.
Більше того, з’являються нові ініціативи, які мають на меті і далі збільшувати фіскальний тиск на легальний бізнес. Яскравим прикладом є ідея щодо підвищення акцизного податку на тютюнові вироби з початку 2024 року на 20%. При чому, на етапі впровадження бізнес з розуміння віднісся до цієї ідеї. Проте ситуація, коли фіскальний тиск збільшується лише на прозорий бізнес у той час, як тіньові схеми залишаються без уваги, викликає глибоке занепокоєння щодо можливостей економічного зростання.
Враховуючи вищезазначене, Європейська Бізнес Асоціація вкотре звертається до Офісу Президента України із закликом звернути увагу на ситуацію з нелегальним тютюновим ринком та виконати обіцянку, надану бізнесу влітку щодо активної боротьби із «тінню». Для цього вже зараз вкрай необхідне максимальне об’єднання зусиль та дій всіх відповідальних правоохоронних та контролюючих структур – Податкової служби, Прокуратури, Нацполіції, СБУ, а також повноцінне реформування Бюро економічної безпеки. Водночас, необхідним є і продовження проведення фундаментальних реформ в країні – ефективної боротьби з корупцією та встановлення верховенства права в країні, бо, насправді, така ситуація, частково, і є наслідком недоопрацювання в контексті фундаментальних реформ. Тож щиро сподіваємось, що все ж цього разу голос бізнесу буде почуто!