Придбали ПЗ — це товар чи послуга?

Підприємство придбаває у нерезидента програмну продукцію (в т.ч. будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу ПЗ, прав на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу) та/або права на використання ПЗ згідно з ліцензійним договором. Це придбання товару чи послуги?

Однозначної відповіді це питання не має. Воно вирішується залежно від особливостей кожної конкретної ситуації і мети.

ПДВ

Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (пп. 14.1.244 ПКУ).

Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Визначення терміну "послуги" в ПКУ немає. Хоча постачанням послуг є постачання всього, що не є товаром, а також різноманітних прав стосовно об’єктів прав інтелектуальної власності. Тобто, навіть якщо підприємство придбало певні права для їх подальшого продажу, то з точки зору цивільних відносин між продавцем і покупцем вони будуть товаром, але для цілей оподаткування ПДВ це будуть послуги.

Тому з точки зору ПДВ, придбаваючи програмну продукцію (в т.ч. будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу ПЗ, прав на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу) та/або права на використання ПЗ згідно з ліцензійним договором, підприємство придбаває, як правило, послуги.

Це означає, що і при оподаткуванні ПДВ до програмної продукції слід відноситися як до послуг. Наприклад, визначати місце постачання, як для послуг, податкову накладну виписувати як для послуг тощо.

У своїх численних консультаціях податкова служба також розглядає подібні операції як постачання послуг.

Наприклад, дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.04): "Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами?".

ДПС відповідає, що операція з постачання платником ПДВ резиденту майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами є об’єктом оподаткування ПДВ, оскільки місцем постачання таких послуг вважається місце постачання їх на митній території України. А при поставці нерезиденту операція не є об’єктом оподаткування ПДВ, так як місцем постачання таких послуг вважається місце постачання їх за межами митної території України.

Бухгалтерський облік

Якщо відповідне ПЗ згідно з його функціональним призначенням використовується самим підприємством, вартість отриманого обслуговування, оновлення, поліпшення ПЗ тощо в бухгалтерському обліку може збільшувати первісну вартість ПЗ, якщо воно обліковується у складі нематеріальних активів і направлене на поліпшення ПЗ.

Якщо ж підприємство придбаває програмну продукцію, призначену для подальшого продажу, така продукція обліковується як товар.

Знову-таки, облік залежить від особливостей кожної конкретної ситуації.