Орендна плата за водний об’єкт у звітності

Юрособа взяла в оренду земельну ділянку загальною площею 3,3 га з розташованим на ній водним об'єктом (ставок) площею 2,3 га. В договорі оренди вказано вартість оренди земельної ділянки і окремо виділено плату за водний об'єкт. Як у звітності відобразити нарахування орендної плати за водний об'єкт?

Водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал, а також водоносний горизонт) (ст. 1 ВКУ).

У користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення);

  • ставки;
  • озера;
  • замкнені природні водойми (ст. 51 ВКУ).

Відповідно до ст. 51 ВКУ:

  • водні об’єкти надаються в користування відповідно до договору оренди, типова форма якого затверджена Постановою КМУ від 02.06.2021 р. №572;
  • за користування водним об’єктом орендар зобов’язаний сплачувати орендну плату за водний об’єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об’єктом;
  • надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта.

Про необхідність окремого зазначення в договорі поряд з орендною платою за землю орендної плати за водний об’єкт пишуть в ст. 15 Закону про оренду землі.

Якщо орендовано водний об’єкт державної чи комунальної власності, то орендна плата за землю справляється згідно з нормами ПКУ (див. ст. 288 ЦКУ).

За новоукладеними договорами оренди землі подається річна декларація - протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.4 ПКУ). Звітний місяць в даній ситуації – місяць, в якому зареєстроване право оренди. В декларації наводиться орендна плата за період з дати реєстрації по кінець звітного року.

У п’ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності потрібно надати копію договору оренди до відповідного податкового органу, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом - також відповідному територіальному органу Держводагентства (ст. 25 Закону про оренду землі).

Потім на початку кожного року оренди подається річна декларація – не пізніше 20 лютого відповідного звітного року (пп. 286.2 ПКУ).

Сплачується орендна плата за землю щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пп. 287.4 ПКУ).
Орендна плата за водний об'єкт вираховується відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 року №236.

Порядок сплати орендної плати за водний об’єкт визначається договором оренди. Наприклад, відповідно до п. 10 Типового договору орендна плата за водний об’єкт сплачується:

  • за перший рік - у п’ятиденний строк після підписання договору;
  • починаючи з наступного року - щороку не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим роком.

Подання звітності стосовно орендної плати за водний об’єкт чинне законодавство не встановлює.

Але для користування водою водного об’єкта відповідно до статей 48, 49 ВКУ необхідно отримати дозвіл на спеціальне водокористування.

Окрім того, в строк не пізніше 01 лютого наступного за звітним року до Держводагенства потрібно подавати Звіт про використання води, за формою №2ТП-водгосп (річна).

Окрім того, орендар водного об’єкта може бути платником рентної плати за спецводокористування. В такому разі доведеться подавати відповідну декларацію з рентної плати.

***

Читайте також: