7 липня 2025 року затверджена нова редакція Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств».
Тепер переробні підприємства, які постраждали від збройної агресії росії, зможуть брати гранти до 16 млн грн на відновлення виробничих потужностей – на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.
Витратити кошти можна лише на придбання, доставку й монтаж нового обладнання українського або іноземного виробництва.
Гранти на відновлення будуть надаватись мікро-, малим та середнім підприємствам і ФОП, які працюють у переробній промисловості й документально підтвердили руйнування чи пошкодження виробничих площ внаслідок воєнної агресії росії.
Отримати грант можна на умовах співфінансування 20/80 вартості проекта.
Зокрема, для отримання максимальної суми гранту 16 млн грн, власний внесок заявника має складати 4 млн грн.
Грант може отримати кожен постраждалий виробник незалежно від групи пов’язаних осіб.
Цікаво, що у травні нардеп зверталась з депутатським зверненням до Прем’єр-міністра щодо державних програм відшкодування / компенсації збитків бізнесу, який постраждав унаслідок збройної агресії рф та втратив устаткування та обладнання як основні засоби виробництва.
Тоді Мінекономіки відповіло:
«Мінекономіки не має повноважень щодо збору статистичної інформації стосовно кількості підприємств та вартості устаткування й обладнання цих підприємств, які були пошкоджені та/або знищені внаслідок збройної агресії російської федерації”.
Та порадило бізнесу:
1) брати банківські кредити за програмою “5-7-9”
або
2) подавати документи для отримання грантів на створення або розвиток виробництв переробної промисловості.
“Добре, що хоч зараз уряд дослухався до бізнесу і хоча б для переробних підприємств передбачив гранти на відновлення виробничих потужностей.
Проте, проблема компенсації/ відшкодування збитків за знищені ворогом устаткування і обладнання підприємств особливо гостро стоїть на прифронтових територіях.
І хоча Мінекономіки декларує, що перевагу мають проєкти з прифронтових регіонів, проте дивлячись на кроки у процедурі розгляду заявок на отримання грантів виникає великий сумнів щодо позитивного рішення для прифронтових підприємств, адже банк здійснює оцінювання заяв отримувачів грантів відповідно до Наказу Мінекономіки від 15.07.2022 № 2109 і про перевагу для прифронтових підприємств там не йдеться.”, – пише Н. Южаніна.
«Процедура розгляду заявок:
Крок 1: Подача заявки разом із бізнес-планом через портал Дія (https://diia.gov.ua/services/grant-na-pererobne-pidpriyemstvo). (https://diia.gov.ua/services/grant-na-pererobne-pidpriyemstvo) Заявка автоматично надсилається до вибраного заявником банку.
Крок 2: Перевірка банком (податкові борги, кредитна історія, оцінка бізнес-плану та візит на підприємство).
Крок 3: Рішення про грант ухвалюють Мінекономіки та Державна служба зайнятості. Перевагу мають проєкти з прифронтових регіонів.
Крок 4: Виділення коштів після внесення підприємцем власної частки співфінансування», – нагадує нардеп.