Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила загалом законопроект № 5420 щодо криміналізації контрабанди.
Документ передбачає кримінальну відповідальність за контрабанду товарів у значних та великих розмірах, а також за недостовірне декларування товарів. Запровадження кримінальної відповідальності набиратиме чинності поетапно. Так, за контрабанду підакцизних товарів – з 1 січня 2024 року, а контрабанду всіх інших товарів – з 1 липня 2024 року.
Відповідно від наявної в публічному просторі інформації від законотворців, Закон прийнято у редакції, до якої внесли правки на яких наполягав бізнес:
- поріг, після якого настає кримінальна відповідальність за контрабанду, збільшено у п’ять разів – до 6 млн грн;
- пороги по кримінальній відповідальності за контрабанду підакцизних товарів піднято у 2 рази – до 1,3 млн грн;
- умисел скоєння злочину потрібно буде довести, бо раніше помилки декларуванні вже могли інтерпретувати як контрабанда (а помилка не може бути підставою для притягнення до кримінальної відповідальності, водночас, адміністративна відповідальність вже і так передбачена законодавством).
Функцію контролю в контексті криміналізації контрабанди буде покладено на 2 служби – Митні органи та БЕБ. Водночас, документом передбачається, що через пів року має відбутися перезавантаження БЕБ.
В той же час варто зауважити, що у бізнесу залишається і кілька питань:
- хто може бути притягнений до кримінальної відповідальності за такі злочини – керівник підприємства, декларант, митний брокер, перевізник тощо.
- якою буде відповідальності посадових осіб (Митних служб, БЕБ) органів владних повноважень за перевищення повноважень.
Тож від імені бізнесу, Європейська Бізнес Асоціація дякує законотворцям за врахування пропозицій бізнесу в такому одіозному законопроєкті. В той же час, спільнота з нетерпінням очікує на публікацію Закону, аби особисто ознайомитись з формулюваннями в документі, адже наразі повна версія прийнятого Закону бізнесу ще не доступна для ознайомлення.