Захист прав дітей – через стягнення аліментів

Кожна дитина має право на батьківську любов і матеріальну підтримку.

Захист прав дітей в Україні є одним із ключових напрямків у державній політиці, і одним із головних механізмів є робота щодо стягнення аліментів.

Але що робити, якщо один з батьків відмовляється сплачувати аліменти. Фахівці розповідають наступне.

Аліменти – це кошти для життя та розвитку дитини, які закон зобов’язує платити батьків неповнолітньої дитини, якщо вони не проживають разом.

Забезпечення регулярної виплати аліментів зобов’язане гарантувати дитині належний рівень життя, включаючи доступ до освіти, медичних послуг та інших основних потреб.

Мати чи батько, з якими проживає дитина, може звернутися до суду задля стягнення аліментів.

Існує два способи звернення до суду для стягнення аліментів:

► у порядку наказного провадження, яке передбачає звернення із заявою про видачу судового наказу.

Цей спосіб є швидким та спрощеним, адже для нього не потрібно судове засідання. Однак, розмір аліментів, які таким чином можна стягнути, є обмеженим: 1/4 заробітної плати для однієї дитини, 1/3 – для двох, половина заробітної плати – для трьох і більше. Заява подається за зареєстрованим місцем проживання відповідача.

► у порядку позовного провадження, яке передбачає звернення з позовною заявою.

Цей спосіб надає можливість стягнути аліменти у більшому розмірі, адже законом не передбачено граничного максимального розміру аліментів. У цьому випадку заяву можна подати за місцем проживання як позивача, так і відповідача.

Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у серпені 2024 року стягнули на користь дітей понад 56 млн. грн.

А з початку року стягнено аліментів на 451 618 760 грн.

Варто зауважити, завдяки існуючим законодавчим інструментам, батьки можуть гарантувати дітям матеріальну підтримку, необхідну для їхнього розвитку та добробуту.