Україна є однією з багатьох європейських країн, яка надає змогу закоханим зареєструвати шлюб з іноземними громадянами, а також шлюб іноземців між собою. Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами й свободами, й мають такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Державна реєстрація актів цивільного стану за заявами іноземців проводиться за законодавством України. Відповідно до норм Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Чинним законодавством України передбачено, що шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у 18 років. Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі та мають право на повторний шлюб тільки після припинення попереднього шлюбу.
Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Однак, реєстрація шлюбу з іноземцем в Україні вимагає дотримання певних правил та процедур, щоб забезпечити законність та легальність шлюбного союзу.
При подачі заяви про державну реєстрацію шлюбу необхідно пред’явити такі документи:
- паспорт громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства;
- посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України;
- документи, які посвідчують факт припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу/рішення суду про розірвання шлюбу або про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили/свідоцтво про смерть другого з подружжя). Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Додатково їх потрібно перекласти українською мовою та засвідчити переклад нотаріально.
У разі відсутності в іноземця посвідки на постійне чи тимчасове проживання відділ державної реєстрації актів цивільного стану направляє запит до територіального органу Державної міграційної служби України про перевірку законності перебування іноземця на території України на день державної реєстрації шлюбу. Шлюб може бути зареєстровано лише після підтвердження Державною міграційною службою України законності перебування іноземця на території України. У разі наявності в іноземця посвідки на проживання в Україні, така перевірка не здійснюється.
За загальним правилом шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання заяви про реєстрацію шлюбу. Однак, за наявності поважних причин, таких як вагітність, спільна дитина, загроза для життя нареченої або нареченого, місячний термін може бути скорочено. Одночасно інформуємо, що в Україні для найскорішого поєднання закоханих сердець функціонує пілотний проєкт “Шлюб за добу”. Його суть полягає у можливості зареєструвати шлюб у скорочений термін без пред’явлення документів про поважну причину для скорочення терміну. В умовах проєкту реєстрація шлюбу з іноземцем або між іноземцями можлива після отримання від Державної міграційної служби України підтвердження законності перебування іноземців на території України.
Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб встановленого зразка і визнається дійсним у будь-якій країні, за умови відповідної легалізації. За державну реєстрацію шлюбу справляється державне мито у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – 0,85 копійки, відповідно до пункту 5 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито”. Також наречені за власним бажанням можуть скористатись супутніми платними послугами органу державної реєстрації актів цивільного стану (повний чи скорочений обряд державної реєстрації шлюбу, видача запрошення із зазначенням дати державної реєстрації шлюбу тощо) у розмірі встановленому наказом Міністерства юстиції України від 27 грудня 2010 року № 3335/5 “Про затвердження Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану”.