12 листопада менеджер комітетів Європейської Бізнес Асоціації Юрій Андріїв спільно з головою Комітету деревообробної та меблевої галузі Богданом Цуприком та заступником голови комітету Максимом Поляковим взяли участь у нараді щодо питань дотримання вимог Регламенту ЄС 2023/1115.
Під час наради представниками бізнесу були озвучені наступні питання, які потребують вирішення.
Необхідність додати географічні координати ділянок вирубки у ТТН-Ліс та лісорубний квиток. Компанії-члени Асоціації зазначають, що для ділянок площею менше 4 гектарів достатньо однієї точки, для ділянок площею від 4 гектарів і більше необхідна достатня кількість точок, щоб можна було описати контур ділянки. Координати складаються зі значення широти та довготи, які повинні бути вказані щонайменше з шістьма знаками після коми в системі координат.
Можливість отримання ТТН-Ліс в електронному вигляді. На сьогодні є можливість отримувати лісорубні квитки в електронній формі з QR-кодом та частково – матеріально-грошові оцінки ділянок, на які видані лісорубні квитки. На веб-сайті https://open.ukrforest.com/ є можливість перевірити існування ТТН-Ліс та основні дані щодо поставки (дата, продавець, покупець, транспортний засіб та загальний об’єм лісу). Проте можливості отримати самі ТТН-Ліс в електронному виді немає. Єдиною можливістю отримати ТТН-Ліс в електронній формі для їх подальшої передачі покупцям деревовмісної продукції як доказ, що деревина була заготовлена та доставлена на переробку законно, є сканування отриманих від лісгоспів паперових ТТН, що вимагає значних людських ресурсів. Таким чином, впровадження електронної ТТН-Ліс з можливістю відсканування QR-коду на ній, внесення за його допомогою інформації, суттєво полегшить облік, консолідацію та надання інформації покупцям з ЄС.
Включення детальної інформації про породи деревини у лісорубні квитки або прикріплення матеріально-грошових оцінок. Як зазначають представники бізнесу, у лісорубних квитках вказується лише тип лісоматеріалів, що ростуть на ділянці, де лісорубним квитком дозволена вирубка (наприклад, м’яколистяні, твердолистяні або хвойні). Тому, надання лише лісорубних квитків як доказів законності вирубки лісоматеріалів недостатньо. Реальні обсяги деревини за породами вказуються у Переліково-оцінювальній відомості (детальна МГО). Відповідно, крім лісорубних квитків необхідно додатково отримувати від філій та з’єднувати з лісорубними квитками МГО. Як зазначалось раніше, по деяких філіях вже зараз існує можливість завантажувати МГО з сайту ДП «ЛІАЦ», але не по всіх.
Проведення сертифікації всіх філій ДП «Ліси України» відповідно до FSC національного стандарту системи ведення лісового господарства для України. Як повідомляють представники бізнесу, з кожним роком кількість покупців, що вимагають вироби з FSC сертифікованої деревини, збільшується. Також збільшуються обсяги випуску продукції, що вимагає додаткових обсягів такої деревини. За інформацією компаній-членів Асоціації 93 філії ДП «Ліси України» із 145 сертифіковані по системі FSC. Цього недостатньо для забезпечення усіх покупців FSC сертифікованою продукцією.
Навіть у разі відтермінування вищезазначеного регламенту на один рік, що наразі готується до голосування Європейським Союзом, на думку компаній-членів Асоціації, згадані питання необхідно врегулювати найближчим часом, аби не допустити ризику зупинки експорту українських виробів з деревини до ЄС.
Європейська Бізнес Асоціація вдячна Державному агентству лісових ресурсів України, Державному підприємству «Ліси України», Державному підприємству «Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр» за організацію наради та залучення бізнесу до дискусії, а також сподівається на подальшу співпрацю!