На перший погляд, закриття ФОП здається простою процедурою. Просто подали заяву на закриття через портал ДІЯ і все. Але, як завжди, є “але”.
У випуску розбираємо:
‣ Чи потрібно взагалі закривати ФОП?
‣ Що може статися після закриття.
‣ Альтернатива закриттю ФОП без сплати податків.
‣ Інструкція, що і за чим натискати у ДІЯ.
‣ Як отримати виписку з ЄДР про припинення діяльності.
‣ Ліквідаційна звітність.
‣ Проведення остаточних розрахунків з бюджетом.
‣ Закриття рахунків у банках.
Після закриття і до кінця календарного року Ви не зможете відкрити новий ФОП на єдиному податку. Тільки з нового року. Тож подумайте двічі, чи потрібно Вам закривати ФОП саме зараз.
Після закриття ФОП є ризик, що податкова перевірить Ваш ФОП. Про таку перевірку Ви можете навіть не дізнатись, але вона може бути. Чи всі ФОП обов’язково проходять таку перевірку? Ні. Податківці використовують своє право на проведення документальної позапланової перевірки, якщо вважають це за потрібне. Вірогідність такої перевірки набагато більше у ФОПів-акцизників і загальносистемників, бо у податківців просто не вистачає ресурсу перевірити абсолютно всіх.
Якщо Ви шукаєте варіант не сплачувати податки і не закривати ФОП – Як альтернатива можна перевести Ваш ФОП на 3 групу. Якщо на 3 групі немає доходу, то і податки сплачувати не потрібно. Бо нагадую, ЄСВ на час військового стану і 12 місяців після його закінчення Ви можете не сплачувати, а 5% ЄП сплачуються тільки від фактичного від доходу. Тільки подавати нульові декларації і все.
Подання Заяви про припинення державної реєстрації ФОП. А якщо Ви все ж таки вирішили ФОП закрити, тоді перше, що Вам потрібно зробити, це подати заяву про припинення державної реєстрації ФОП. Можна подати в паперовому або в електронному вигляді через портал «Дія». Рекомендую подавати заяву саме в електронному вигляді, це займе не більше 5 хвилин. Вам знадобиться комп’ютер, ключ ЕЦП (якщо у Вас ще його немає, то посилання, як його створити я залишу ТУТ) або дія підпис.
Але цього Вам буде не достатньо і наступне що потрібно зробити це подати ліквідаційну звітність. Це можна зробити як самостійно в електронному кабінеті платника податків, так і звернувшись до будь-якого кваліфікованого бухгалтера.
Проведення остаточних розрахунків з бюджетом. Потрібно перевірити, чи було сплачено та зараховано усі податки за попередні періоди. Якщо ні – варто їх сплатити. Також, якщо у ФОП є зареєстрований РРО він теж має бути знятий з обліку. Це також можна зробити в електронному кабінеті платника податків.
Закриття рахунків у банках. Після подачі заяви на закриття Ви вже не можете приймати кошти на рахунок ФОП, тому зверніться у банк, що обслуговує Ваші рахунки ФОП з проханням їх закрити. Якщо цього не зробити – це не вплине на закриття Вашого ФОП. Це просто банківський рахунок. І якщо Ви не подасте заявку на його закриття – банк ліквідує його самостійно через деякий час. Перед закриттям рахунку, звісно ж, варто вивести з нього всі кошти на особисту картку і, якщо бажаєте, можна зберегти банківську виписку про всяк випадок за увесь можливий період часу. Якщо ні – її завжди можна буде запросити у менеджера банку навіть після закриття рахунку, але вже не онлайн.
Як бачите, все можна зробити онлайн і дуже швидко. Після подання ліквідаційної звітності вже на наступний день діяльність Вашого ФОП буде офіційно припинена.