Жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу (ст. 115 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).
За вибором матері (або в разі її відсутності), батьку, якщо саме він виховував п’ятьох або більше дітей, дострокова пенсія за віком призначається після досягнення 55 років та за наявності 20 років страхового стажу.
Час догляду матері, яка не працює, за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною трирічного віку, за періоди до 01.01.2004 включається до стажу роботи на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для матері, яка працює, починаючи з 01.01.2004, час догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку зараховується до страхового стажу за умови, якщо вона доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує відповідну допомогу по догляду.
З 01.01.2005 цей період зараховується до страхового стажу за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону України від 01.06.2000 р. № 1767-ІІІ “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” матерям, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку (при цьому враховуються і усиновлені діти), до розміру пенсії призначається надбавка – пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі від 35 % до 40% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (залежно від кількості дітей).
Пенсія за особливі заслуги може бути надана і батькові, якщо виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося ним.