Податковий контроль за контрольованими іноземними компаніями передбачено п. 39 прим. 2.6 ст. 39 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI).
Так згідно з п.п. 392.6.3 ПКУ у разі якщо будь-який контролюючий орган, інший орган державної влади, банк, або фінансова установа виявили факти, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, такий орган, банк, або фінансова установа надсилають повідомлення про це центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Повідомлення надсилається засобами електронного зв’язку не пізніше п’яти робочих днів з дня виявлення зазначених фактів.
З метою забезпечення єдиного формату надання даних та реалізації положень п.п. 392.6.3 ПКУ розроблено рекомендовану форму такого Повідомлення за ідентифікатором – J1610101.
ПКУ не містить норм щодо відповідальності для банків, інших фінансових установ за неповідомлення ДПС про факт, що свідчить про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі.
Проте, якщо банки, інші фінансові установи повідомили ДПС про фізичних (юридичних) осіб – резидентів України, які володіють часткою в іноземній юридичній особі, та якщо такі особи є контролюючими особами щодо іноземної компанії, але не подавали до ДПС Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, звітність про контрольовані іноземні компанії та/або не сплатили податки за правилами контрольованих іноземних компаній, то до них буде застосовуватися відповідальність за загальними правилами, встановленими ПКУ.