Уряд визначив, як проходитиме аудит СМКОР

Народний депутат Ніна Южаніна повідомляє, що на урядовому порталі з’явився текст розпорядження КМУ від 24 травня 2024 р. № 464-р «Про проведення аудиту системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування».

Аудит проводитимуть Міністерство фінансів разом з Державною аудиторською службою та Державною податковою службою.

Аудит стосуватиметься системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування.

Перевірятиметься виконання функцій щодо зупинення реєстрації ПН/РК:

▪️ самою ДПС,

▪️ відповідними комісіями в її складі.

Усе це триватиме протягом 6 місяців, а далі ще впродовж 2 місяців після закінчення аудиту робоча група центральних органів виконавчої влади, яким доручено аудит, повинна буде повідомити про результати Кабінету Міністрів України.

Якщо аудит розпочнеться негайно (можливо, він уже триває), то уряд матиме результати в кінці січня наступного, 2025 року

Ще раз: рішення Ради національної безпеки і оборони України було прийнято 23.01.2024 року, доручення КМУ було невідкладним.

Але його виконання розтягнеться на рік.

Тут маємо і «зміну ставлення держави до бізнесу», і новий суспільний договір між державою та бізнесом, згідно з яким влада зобов’язалася, зокрема, «зменшувати адміністративне навантаження та підвищувати прозорість системи оподаткування».

Нардеп констатує: “І найгірше: поки все це триватиме, кожне п’яте підприємство, яке податкова визнає ризиковим, змушене буде доводити протилежне.

Для бізнесу, який, як і переважна більшість українців, прагне працювати на перемогу, нічого найближчим часом не зміниться.”

Що саме будуть перевіряти в ДПС по СМКОР?

У розпорядженні КМУ №464-р зазначено, що перевірятися буде ДПС стосовно виконання функцій

► з реалізації механізму зупинення реєстрації ПН/РК
та
► діяльності комісій з питань зупинення реєстрації РН/РК, визначених порядками, затвердженими Постановою КМУ №1165.

І все!

“Але чи є сенс пів року перевіряти функції податкової, коли питання — до самої концепції/механізму СМКОР (тієї самої, її суті і наслідків) та до Постанови КМУ №1165, яка значно вийшла за рамки ПКУ?”, – запитує нардеп.

Тож, на думку Н. Южаніної, на жаль, це – чергова профанація від влади, бажання вкотре замилити очі суспільству.

До речі, нардеп нагадує про аналітичне дослідження, яке провела НАЗК щодо СМКОР, «Корупційні ризики у процедурі зупинення/відновлення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних» та власне розлідування Ради бізнес-омбудсмена «СМКОР як інструмент адміністрування ПДВ».

“Якби в уряді ознайомились із цими матеріалами, то точно завдання в розпорядженні КМУ №464-р для аудиту СМКОР виглядали б не так.”, – вважає Н. Южаніна.