Нагадуємо, Мінфіном виступило категорично проти скасування механізму блокування ПН/РК, посилаючись на те, що блокування ПН забезпечує своєчасне відшкодування ПДВ. Нардеп Ніна Южаніна, автор правок щодо скасування блокування ПН на період війни, прокоментувала висновки Мінфіну.
“Відшкодування ПДВ для платника податків роками було незрозумілим процесом, а податкова – якоюсь «чорною безодньою», куди потрапляла заява платника на повернення відшкодування ПДВ і місяцями платник з’ясовував, а що далі з цією заявою.
У 2015 було запроваджено СЕА ПДВ, яке зробило «забезпеченим грошима» податковий кредит, який традиційно (з часів Азарова-Арбузова) «купувався» у схемників. Але бюджетне відшкодування залишалося не зрозумілим!
У 2017 році для впорядкування та прозорості механізму відшкодування ПДВ був створений Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, який веде Мінфін.
І дійсно, вперше за всі роки платники отримали можливість самостійно, без відвідування податкової та безкінечних письмових звернень, мати інформаціюпро стан та етапи проходження своєї заяви від її подання до отримання коштів на свій рахунок або відмову в заявленому відщкодуванні.
У 2017 році було також запроваджено зупинення реєстрації ПН/РК і розглядалось воно як додатковий АВТОМАТИЧНИЙ контроль оцінки ризиковості проведеної платником господарської операції.
Як податкова спотворила цю новацію і перетворила зупинення ПН/РК на блокування ПН/РК (СМКОР)– бачимо.
І чомусь так сталося, що створений Реєстр заяв на повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ у Мінфіні пов’язали з СМКОР та ще й назвали його – автоматичне бюджетне відшкодування.
Автоматично – значить без людського фактору і миттєво.
Але ж кожен знає (це передбачено ПКУ та іншими нормативними актами), що повернення заявленої суми бюдженого відшкодування можливе лише за результатами камеральної/документальної перевірки або за рішенням суду.
Тому давайте не перекручувати та не наділяти перелік декларацій з ПДВ (та додаток до неї – ЗАЯВУ) непритаманними властивостями та апелювати, що в разі відміни СМКОР держава не матиме можливості здійснювати автоматичне бюджетне відшкодування.
Не матиме, бо його не існує!
Є чітко врегульований Постановою КМУ від 25 січня 2017 р. № 26 процес наповнення інформаційного ресурсу на сайті Мінфіну з баз даних ДПС та Казначейства.
Нагадаю, що ДПС закрила всі публічні електронні реєстри, у тому числі ті, що стосувалися хронологічного переліку поданих заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ.
Тепер прозорості немає. «Чорна безодня» залишилася”, – пише Н. Южаніна.