Громадський рух “Маніфест 42” звертається до Верховної Ради із закликом зняти з розгляду законопроект № 11443, який надає право працівникам правоохоронних органів для забезпечення кримінального провадження на власний розсуд ініціювати “обмеження діяльності” будь-якого бізнесу.
Реалізація цієї ідеї на практиці створює умови для збільшення корупційного тиску на бізнес та несе колосальні загрози для економіки та національної безпеки України.
Законопроект № 11443 впроваджує у Кримінальному процесуальному кодексі України нове поняття – “тимчасове обмеження діяльності юридичної особи”, тобто заборону здійснювати певний вид діяльності. Це прямо порушує 42 статтю Конституції України, яка гарантує українським громадянам право на дозволену законом підприємницьку діяльність.
Цинічна спроба порушити Основний закон на догоду корупціонерам, які звикли “доїти” бізнес, виглядає особливо аморальною в умовах воєнного стану. Не зважаючи на обстріли та непрогнозовані відключення електроенергії підприємці продовжують створювати робочі місця для українців, сплачувати податки та допомагати армії. Зайвих грошей на хабарі немає! Тому закликаємо Верховну Раду проявити відповідальність перед суспільством і не ганьбитись прийняттям скандального закону про корупційний тиск на бізнес.
У разі прийняття законопроекту №11443 громадський рух “Маніфест 42” ініціюватиме подання до Конституційного суду України.
Законопроект № 11443 попередньо запланований до розгляду у другому читанні Верховною Радою протягом поточного сесійного тижня 3-6 грудня.
Громадський рух “Маніфест 42” створений для захисту 42 статті Конституції України, яка гарантує право на підприємницьку діяльність.
Довідково
Законопроект № 11443 дозволяє правоохоронцям ініціювати тимчасову заборону на здійснення підприємствами таких видів діяльності:
1) брати участь у публічних закупівлях;
2) користуватись ліцензією (зупинити дію ліцензії);
3) брати участь у приватизації державного та комунального майна;
4) брати участь в оренді державного та комунального майна (у тому числі продовженні договору оренди);
5) отримувати, продовжувати строк дії спеціального дозволу на користування надрами (у тому числі зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами);
6) брати участь в органах соціального тристороннього діалогу;
7) купувати облігації внутрішніх державних позик України;
8) створювати та брати участь у роботі саморегульованих організацій;
9) надавати та отримувати рекламу;
10) здійснювати спонсорство;
11) брати участь у державно-приватному партнерстві;
12) брати участь у спільних підприємствах.
Також передбачене “тимчасове обмеження в отриманні прав та переваг”. Зокрема йдеться про заборону:
1) одержувати будь-які пільги та активи від держави та громади;
2) залучати, використовувати, освоювати кошти міжнародних технічних проєктів та міжнародних фінансових операцій;
3) отримувати державну допомогу суб’єктами господарювання (бути отримувачем державної допомоги);
4) набувати статусу резидента Дія Сіті;
5) отримувати державну та іншу фінансову підтримку експортної діяльності.
Нагадуємо, законопроєкт № 11443 передбачає приведення у відповідність з міжнародними стандартами відповідальності юридичних осіб за вчинення корупційних кримінальних правопорушень.