Федерація роботодавців України, яка об’єднує 140 галузевих і територіальних організацій роботодавців та асоційованих членів, що представляють найбільш вагомі сектори економіки України, послідовно виступала за запровадження оподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень бізнесового характеру вартістю до 150 євро, Адже чинна практика дискримінує вітчизняного виробника, а також легальних імпортерів, а одночасно призводить ще й до втрат державного бюджету.
За нашими оцінками, такі прямі втрати від неоподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень вартістю до 150 євро у минулому році перевищили 300 млн дол. США і щорічно вони зростають. Ну а втрати вітчизняного бізнесу різних галузей від викривлення конкурентного середовища, яке створює чинне законодавство в частині звільнення від оподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень вартістю до 150 євро, а отже і непрямі втрати державного бюджету, взагалі важко порахувати.
Звичайно, що існуючий режим оподаткування ПДВ міжнародних поштових та експрес-відправлень не відповідає і європейським стандартам. Україна взяла на себе зобов’язання поступово наближати своє законодавство до законодавства ЄС, включаючи систему адміністрування ПДВ відповідно до Директиви 2006/112/EC. При цьому у ЄС запроваджено механізми адміністрування ПДВ для товарів низької вартості, такі як система імпортного єдиного вікна (IOSS).
Тож, ФРУ у своєму Відкритому зверненні від 31.07.2024 р. щодо проекту Закону України №11416 (так званого «ресурсного законопроекту»), незважаючи на чималу низку зауважень до цього законопроекту, прямо підтримала наміри знизити поріг оподаткування товарів, що ввозяться в Україну зазначеним чином зі 150 до 45 євро.
Зазначене Відкрите звернення було направлено до Уряду та парламенту. 23 серпня 2024 року ФРУ направила листа Президенту України, де ще раз підтримала зазначену норму законопроекту.
Нарешті 5 листопада 2024 року ФРУ звернулася до МВФ з проханням підтримати ідею оподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень бізнесового характеру вартістю до 150 євро та визначити прийняття відповідних змін як один з «маяків» Програми співробітництва України з Фондом.
Днями Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Д. Гетманцев анонсував реєстрацію у парламенті законопроектів «щодо оподаткування імпорту посилок».
Згідно з його повідомленням, законопроектами пропонується визначити, що:
– громадяни можуть отримувати без оподаткування ПДВ товари вартістю до 45 євро за умови, що такі товари надсилаються на їх адресу фізичними особами без будь-якої оплати та без комерційної мети;
– товари, що купуються громадянами на маркетплейсах або інших подібних платформах підлягають оподаткуванню ПДВ незалежно від їх вартості. При цьому, ввізне мито з таких товарів буде справлятися лише у разі якщо їх вартість більша за 150 євро.
З метою полегшення адміністрування ПДВ та пришвидшення оформлення посилок на митниці пропонується:
– за аналогією з наявним у країнах ЄС механізмом IOSS, запровадити можливість сплати ПДВ безпосередньо постачальником товарів або маркетплейсом чи іншою подібною платформою, за сприяння якої відбувалося постачання такого товару.
– запровадити нову митну декларацію для товарів з незначною вартістю з набором даних, аналогічним митній декларації Н7, яка існує у країнах ЄС. При цьому, наявні зараз форми документів для декларування посилок зможуть використовуватися і надалі.
Сплата ПДВ постачальником товару або маркетплейсом виключить необхідність додаткових митних платежів з боку покупця під час митного оформлення та сприятиме пришвидшенню митних процедур.
ФРУ підтримує запропоновані новації, готова забезпечити адвокацію інтересів вітчизняного бізнесу при проходженні законопроектів через парламент та пропонує нашим членам активно долучитися до їх доопрацювання шляхом спрямування свої пропозицій до ФРУ – [email protected].
Закликаємо голів парламентських фракцій, народних депутатів та українських виробників підтримати ці ініціативи для створення справедливих умов на ринку та розвитку української промисловості.