Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність.

КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?

Подання копій фінзвітності

Дивимося норми абз. 2 пп. 39-2.5.2 ПКУ:

«До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період».

Поряд з цим дивимося норми абз 2 пп. 39-2.3.1 ПКУ:

«У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства контрольованої іноземної компанії не передбачено обов’язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності».

З наведеного випливає, що разом із звітом КІК подаються завірені копії фінзвітності КІК. А якщо згідно з законодавством країни, в якій зареєстрована КІК, немає обов’язку складати фінзвітність, то для потреб складання звіту КІК таку фінзвітність слід таки скласти, відповідно до МСФЗ. І відповідає за це контролююча особа, тобто, в розглядуваній ситуації фізособа, яка має повний контроль.

Але яка процедура забезпечення контролюючою особою складання фінзвітності, в чинному законодавстві не уточнено. Тому може бути доречним звернутися з цим питанням до податкової служби, для отримання індивідуальної податкової консультації.

Як завіряти копії фінзвітності

Відповідь на це питання знаходимо в консультації ГУ ДПС в Івано-Франківській області тут.

В цій консультації зазначено, що контролююча особа зобов’язана подати до контролюючого органу копії фінансової звітності КІК завірені відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) разом зі Звітом засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису та такий документ матиме юридичну сил, вважатиметься належним чином завіреним, оскільки особа, яка накладає електронний цифровий підпис, засвідчує достовірність інформації, що міститься в електронному документі, зокрема, у фінансовій звітності КІК.

Пунктом 5.26 ДСТУ 4163:2020 передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».

Водночас, Законом № 851-IV визначено, що електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа, без яких він не може бути підставою для його обліку і не матиме юридичної сили.

Одним із таких реквізитів є електронний підпис, який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа іншими суб’єктами електронного документообігу. Накладання електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону № 2155-VIII, завершує порядок створення електронного документа.

В який строк слід подати звітність КІК

За 2022 – 2023 роки – у строк до 01.03.2024 р. Про це ми писали тут.

Відповідальність за невиконання правил КІК (п. 120.7 ПКУ):

· неподання контролюючою особою Звіту тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 розмірів прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених на 1 січня податкового (звітного) року (у 2023 році – 3028 х 100 = 302 800 грн.);

· несвоєчасне подання Звіту загрожує штрафом у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання (але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового(звітного) періоду, у 2023 році – 3028 х 50 = 151 400 грн.).

Водночас п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ встановлено, що:

· штрафні санкції та пеня за порушення вимог ст. 39-2 ПКУ під час визначення та обчислення прибутку КІК не застосовуються за результатами 2022 – 2023 звітних (податкових) років;

· до платника податків, його посадових осіб не застосовується за результатами 2022 – 2023 звітних (податкових) років адміністративна та кримінальна відповідальність за будь-які порушення, пов’язані із застосуванням норм ст. 39-2 ПКУ.

Якщо контролююча особа не встигає забезпечити складання фінзвітності до граничної дати подання звіту КІК

Згідно з пп. 39-2.5.4 ПКУ у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами "а" - "в" підпункту 39-2.5.3 цього пункту.

Контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Тобто, спершу можна подати скорочений звіт про КІК, а до кінця року отримати фінзвітність КІК і подати повний звіт про КІК.

На що звернути увагу

Вище ми навели власний погляд вирішення ситуації, описаної в запитанні. Але податкова служба може мати іншу думку. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.