Знищення ТМЦ на складі зберігача

ТМЦ підприємства знаходилися на відповідальному зберіганні на складі зберігача. Внаслідок пожежі всі ТМЦ згоріли. Пожежа сталася не з провини зберігача та не внаслідок бойових дій. Як відобразити та в якому періоді втрачені ТМЦ в обліку? Чи має компенсувати втрати зберігач? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на ці ТМЦ?

Чи має компенсувати втрати зберігач?

За договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності (ч. 1 ст. 936 ЦКУ).

Зберігач зобов'язаний повернути поклажодавцеві річ, яка була передана на зберігання, або відповідну кількість речей такого самого роду та такої самої якості.

Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем:

  • у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості;
  • у разі пошкодження речі - у розмірі суми, на яку знизилася її вартість (ч. 1 ст. 951 ЦКУ).

Тобто якщо зберігач не повертає річ поклажодавцю вчасно, він порушує умови договору. Тому поклажодавець (підприємство, яке віддало ТМЦ на зберігання) має право виставити претензію зберігачу, після того як він повідомив про знищення ТМЦ у розмірі їх вартості.

Як відобразити та в якому періоді втрачені ТМЦ в обліку? Чи потрібно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ на ці ТМЦ?

Знищені ТМЦ підлягають списанню з балансу з нарахуванням ПЗ з ПДВ у періоді виявлення факту псування, окільки такі товари вже не використовуватимуться в господарській діяльності поклажодавця. В обліку таку операцію слід відобразити наступним чином:

  • Дт 281/1 Кт 281/2 – передано ТМЦ на зберігання;
  • Дт 947 Кт 281/1 – повідомлено про знищення ТМЦ, що знаходилися на відповідальному зберіганні;
  • Дт 947 Кт 641/ПДВ – нараховано ПЗ з ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ);
  • Дт 374 Кт 716 – визнано зберігачем претензію;
  • Дт 281 Кт 685 та Дт 641/ПДВ Кт 685 – отримано товар від зберігача замість зіпсованого;
  • Дт 685 Кт 374 – проведено взаємозалік заборгованостей.