Зміни щодо річного перерахунку ПДВ в разі постачання брухту чорних і кольорових металів, внесені Законом №1914

Законом №1914 з пп.199.6 ПКУ виключено абзац про постачання відходів і брухту чорних та кольорових металів. Як ці зміни позначаться на розрахунках податкових зобов'язань з ПДВ платників податків, зайнятих в переробній промисловості? Як ці зміни вплинуть на річний перерахунок з ПДВ цих платників податків?

Законом №1914 було продовжено на 5 років режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації.

Але при постачанні відходів та брухту чорних і кольорових металів в режимі звільнення від оподаткування ПДВ запроваджено загальний порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (коригування). Це виходить з виключення спецнорми з пп. 199.6 ПКУ.

Раніше при постачанні відходів і брухту чорних та кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій застосовувалося звільнення від ПДВ і одночасно не проводився перерахунок вхідного ПДВ за ст. 199 ПКУ.

Звертаємо увагу, що виключений абзац пп. 199.6 ПКУ звучав так: «постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій». Тобто перерахунок ПДВ не застосовувався тоді, коли відходи та брухт утворилися в процесі виробництва, будівництва або демонтажу ОЗ тощо. Про те, що пп. 199.6 ПКУ стосується лише такого металобрухту, що утворився в результаті діяльності підприємства, писав «Вісник» тут.

Тепер при річному перерахунку ПДВ за ст. 199 ПКУ таким платникам доведеться враховувати операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів в режимі звільнення від оподаткування ПДВ.

Оскільки нові правила діють з 1 січня 2022 року, то річний перерахунок ПДВ за підсумками 2021 року будемо робити ще за старими правилами, тобто не враховуючи звільнені операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів. Зокрема, якщо підприємство у 2021 році не проводило інших звільнених операцій, крім вищезгаданих, то воно не повинно робити річний перерахунок за правилами ст. 199 ПКУ. Обов’язок проводити такий перерахунок з’явиться лише у 2022 році.

А ось ті платники ПДВ, які займаються заготівлею та переробкою відходів та брухту як вторинної сировини, раніше перераховували і надалі будуть перераховувати ПДВ за правилами ст. 199 ПКУ на загальних підставах.

***

Додатково читайте: