Зміна вартості вже наданих послуг: відображення в обліку

ТОВ надає послуги ФОПу. ФОП не має змоги погасити борг, тому що служить в ЗСУ. Вирішили зменшити вартість послуг на 50%, вже за існуючими актами. Як можна здійснити перерахунок? Як оформити та відобразити цю операцію в обліку?

Зміна вартості послуг

Положеннями ч. 2-3 ст. 632 ЦКУ встановлено, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. При цьому зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Договір вважається виконаним у разі виконання предмета договору, тобто в момент, коли зобов'язання сторін за договором припиняються.

Зобов’язання припиняються відповідно до ст. 598-609 ЦКУ:

  • частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом;
  • виконанням, проведеним належним чином;
  • за згодою сторін внаслідок передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо);
  • зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги;
  • у разі заміни кредитора боржник має право пред'явити проти вимоги нового кредитора свою зустрічну вимогу до первісного кредитора;
  • за домовленістю сторін;
  • припинення зобов'язання прощенням боргу;
  • поєднання боржника і кредитора в одній особі;
  • припинення зобов'язання смертю фізичної особи;
  • ліквідацією юридичної особи.

Через те що покупець не виконав свого обов'язку з оплати за надані послуги, факту виконання договору немає. Підприємство вирішило зменшити вартість послуг. Це можливо за рахунок зміни ціни.

Підставою для зміни ціни є зміни, внесені до первісного договору та первинний документ, яким зафіксовано власне факт зміни ціни. Зміна ціни в бухобліку відображається датою документування таких змін.

Така зміна не потребує коригування первинних актів, адже зміна ціни послуги є окремою подією, яка потребує оформлення відповідним первинним документом. Таким документом може бути акт про встановлення нової ціни, що на підставі змін у договір (або інших підстав зміни ціни) складається сторонами.

Якщо підприємство не дійшло згоди з ФОП і не уклало додаткову угоду до договору щодо зміни ціни, то ще одним варіантом припинення договірних зобов’язань є прощення боргу. В цьому випадку заборгованість визнається безнадійною. Списання безнадійної заборгованості проводиться в загальному порядку. Про це ми писали тут. Уцьому разі обов’язковим є повідомлення ФОП про прощення боргу та зазначення дати такого прощення, адже це може вплинути на його податкові зобов’язання.

Відображення в обліку

Зменшення ціни

  • Дт 704 Кт 361 — на суму зменшення ціни;
  • Дт 704 Кт 641 — зменшення ПЗ з ПДВ, способом сторно;
  • Дт 791 Кт 704 — зменшення ціни (без ПДВ) списано на фінрезультати.

На цю саму дату підприємство має скласти РК до ПН, зменшивши ПЗ з ПДВ.

Підставою є підписаний акт на зміну ціни, складений не раніше дати внесення змін до первинного договору.

Прощення боргу

  • Дт 944 Кт 38 – нарахування резерву сумнівних боргів;
  • Дт 38 Кт 361 – зменшено резерв сумнівних боргів за прощеною заборгованістю.

Якщо підприємство не створює резерву сумнівних боргів, то списання всієї суми заборгованості буде проведено записом: Дт 944 Кт 361.

Списання потрібно зробити у тому звітному періоді, коли виникли підстави для такого списання, в даній ситуації це дата договору прощення боргу/ дата прийняття рішення про списання. Тільки в такому періоді можна списати заборгованість на витрати та зменшити фінрезультат з метою оподаткування – не раніше і не пізніше. Нюанси оподаткування податком на прибуток, ПДВ та єдиним податком даної операції ми розглядали тут і тут.

Таким чином, зміна ціни в договорі можлива, якщо зобов’язання за договором не виконані. В цьому випадку підприємство з ФОП може укласти додаткову угоду до первісного договору щодо зміни ціни.

Якщо згоди не досягнуто, то можна укласти договір про прощення боргу. Після укладаннязаборгованість є безнадійною. Списання безнадійної заборгованості проводиться в загальному порядку.

На нашу думку, підприємству необхідно укласти додаткову угоду саме щодо зміни ціни, тому щоінший варіант є трудомістким та має більше особливостей щодо оподаткування.