Засоби індивідуального захисту мобілізованому працівнику

Мобілізований працівник звернувся на підприємство про надання матеріальної допомоги для придбання спеціальних засобів індивідуального захисту. Яку суму неоподаткованої допомоги підприємство може видати мобілізованому працівнику? Якщо підприємство самостійно їх придбає та передасть, чи будуть вони підпадати під звільнення від оподаткування?

Згідно з абз. 2 пп. «а» пп. 165.1.54 ПКУ та абз. 1 пп. «а» пп. 170.7.8 ПКУ не підлягає оподаткуванню сума (вартість) благодійної допомоги виплачена, зокрема благодійниками на користь учасників бойових дій – військовослужбовців ЗСУ для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, тощо за переліком, визначених Постановою КМУ №112.

Благодійником, в свою чергу, є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності (ст. 1 Закону про благодійну діяльність).

Благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара (набувача благодійної допомоги (в т.ч. фізичною особою)).

Таким чином, незалежно від того, чи надасть підприємство мобілізованому працівнику благодійну допомогу в певній сумі за його заявою, на закупівлю засобів індивідуального захисту, чи підприємство самостійно закупить їх та видасть мобілізованому, то ані вказана сума, ані вартість засобів індивідуального захисту не підлягатиме оподаткуванню.

Звертаємо увагу, що благодійна допомога в грошовому (вартісному) еквіваленті, що надаватиметься категоріям осіб, визначених в пп. 165.1.54 ПКУ, не підлягатиме оподаткуванню до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан в Україні.

Проте, ця сума підлягатиме відображенню у Додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ – сума/вартість допомоги у графах 3а та 3 за ознакою доходу «187».