Засоби індивідуального захисту для немобілізованих працівників

Чи може підприємство для безпеки працівників закупити бронежилети та каски? Працівники працюють на підприємстві і направляються у відрядження, які пов'язані з роботами на територіях, наближених до територій бойових дій. Засоби захисту будуть видаватися їм на час відрядження. Які наслідки та облік?

ПДВ

Відповідно до пп. 32 підрозділу 2 розд. ХХ «Прикінцеві та перехідні положення» ПКУ засоби індивідуального захисту (такі як каски та бронежилети) звільнені від оподаткування ПДВ. Тому при їх придбанні у підприємства не виникатиме податковий кредит з ПДВ.

ПДФО та ВЗ

Звертаємо увагу, що згідно з абз. 2 пп. «а» пп. 165.1.54 ПКУ та абз. 1 пп. «а» пп. 170.7.8 ПКУ не підлягає оподаткуванню сума (вартість) благодійної допомоги, що виплачена, зокрема благодійниками на користь учасників бойових дій – військовослужбовців ЗСУ для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, тощо за переліком, визначених Постановою КМУ №112.

Тобто, вказані норми звільняють від оподаткування засобів індивідуального захисту тільки в разі видачі їх мобілізованим працівникам.

Оскільки роботодавець має намір придбати бронежилети та каски і тимчасово видавати їх працівникам, які направлятимуться у відрядження, роботи яких пов’язані з роботами на територіях наближених до бойових дій, то у працівників не виникає доходу, тому що засоби індивідуального захисту залишатимуться у власності підприємства, а не передаються у власність працівників.

Бухгалтерський облік

Підприємство, яке планує закупити засоби індивідуального захисту, а саме бронежилети та каски для штатних працівників, які вибуватимуть у відрядження на території бойових дій, тобто без подальшої передачі, повинне обліковувати їх на своєму балансі.

Порядок обліку буде залежати від того, як підприємство класифікує ці ТМЦ в залежності від їх вартості та очікуваного строку використання:

  • Як МШП (рах. 22), якщо очікуваний строк використання менше року, незалежно від вартості;
  • Як МНМА (рах. 112), якщо очікуваний строк використання більше року, а вартість менше вартісної межі між МНМА та основними засобами, що прийнята на підприємстві;
  • Як ОЗ (рах. 106), якщо очікуваний строк використання більше року, а вартість більше вартісної межі між МНМА та основними засобами, що прийнята на підприємстві.

Коригувань фінрезультату з метою оподаткування для цієї ситуації не передбачено.