Заповнення ТТН у різних ситуаціях

Чи потрібен VIN-код в ТТН? Що означає змішане заповнення ТТН? Чи можна частину даних в ТТН друкувати, а частину записувати від руки? Чи потрібна ТТН, якщо товар забирали громадським транспортом? Якщо підприємство забирає товар на складі покупця, чи потрібна ТТН? Чи можна в переліку ТМЦ в ТТН писати дані накладної (номер, дату), в якій наведено весь перелік ТМЦ?

Чи потрібен VIN-код в ТТН?

VIN-код (Vehicle identification number) - це унікальний ідентифікаційний номер транспортного засобу, що складається з 17 символів та містить інформацію про виробника, характеристики та рік випуску автомобіля. Перелік обов’язкових реквізитів, що їх має містити ТТН, наведено в ст. 48 Закону про автомобільний транспорт. VIN-коду там немає. Тому зазначення в ТТН VIN-коду не передбачено нормативними документами.

Що означає змішане заповнення ТТН?

Такого поняття чинним законодавством не визначено. Хоча вживається в просторіччі. Змішане заповнення ТТН означає можливість заповнювати документ частково друкарським способом, а частково – вручну. Такий спосіб заповнення ще називають комбінованим.

Чи можна частину даних в ТТН друкувати, а частину записувати від руки?

На наш погляд, таке заповнення є цілком законним, оскільки ні Закон про автомобільний транспорт, ні Правила №363 не містять заборони щодо комбінованого способу заповнення ТТН. Те саме зазначено в листі Мінінфраструктури від 11.03.2014 р. №2455/25/10-14: «Стосовно питання можливості заповнення форми від руки, а частково - друкованим способом. Вимоги стосовно заповнення товарно-транспортних накладних лише друкованим або іншим способом Правилами не встановлюються.».

Чи потрібна ТТН, якщо товар забирали громадським транспортом?

ТТН оформляють у разі перевезення вантажів транспортними засобами. Причому ТТН має бути у водія транспортного засобу. А товар, що перевозиться громадським транспортом, фактично перевозиться вручну – відповідним працівником. Тому ТТН не потрібна в такому разі.

Якщо підприємство забирає товар на складі покупця, чи потрібна ТТН?

Якщо перевезення такого товару здійснюється транспортними засобами, то потрібна.

Чи можна в переліку ТМЦ в ТТН писати дані накладної (номер, дату), в якій наведено весь перелік ТМЦ?

У розділі ТТН «Відомості про вантаж» наводиться інформація про вантаж. У графі 6 – кількість місць. Відповідно до п. 1 Правил №363:

  • Вантаж - всі предмети з моменту прийняття для перевезень до здачі одержувачу вантажу.
  • Вантажне місце - умовна одиниця вантажу для приймання його для перевезення або здачі вантажоодержувачу при здійсненні навантаження або розвантаження рухомого складу.

Таким чином, в ТТН записується не перелік товарів, а перелік вантажів і вантажних місць. Це можуть бути ящики, контейнери, піддони тощо. В такому разі додатково складається накладна чи інший подібний документ. Дані такої накладної записують в рядок ТТН «Супровідні документи на вантаж». Хоча залежно від особливостей кожного конкретного товару назва вантажу і товару може збігатися.