ЄСВ у розмірі 22% на зарплату працівника особи з інвалідністю

Чи можна за працівника особу з інвалідністю сплачувати ЄСВ не 8,41%, а 22%? В додатку 1 єдиної звітності ЄСВ ставити за категорією "2", але 22% ЄСВ?

Під час нарахування ЄСВ на суми заробітної плати працівнику - особі з інвалідністю роботодавець має керуватися ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ, нею установлено застосування розміру ЄСВ 8,41% до бази нарахування ЄСВ, якою є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.

Для застосування пільгової ставки ЄСВ у роботодавця мають бути копії підтвердних документів про встановлення працівнику інвалідності (пп. 5 п. 2 р. ІІІ Інструкції №449).

Разом з цим, роботодавцю не заборонено нараховувати на дохід працівника особи з інвалідністю ЄСВ за ставкою 22%. Для таких випадків, в титульному аркуші єдиної звітності передбачено рядок 3.2.1 «Нарахування ЄСВ на суми заробітної плати, нарахованої підприємствами, установами та організаціями, працюючим особам з інвалідністю (22%)». А в додатку 1 за КЗО «2» у графі 08, з нарахованою зарплатою в графах 16 та 17, у графі 20 – вказується сума ЄСВ нарахована за ставкою 22%. Суму ЄСВ потрібно підправляти, оскільки за КЗО «2» ЄСВ з графи 17 автоматично рахується за ставкою 8,41%. При цьому програма видаватиме похибку, на кшталт «звернути увагу», але при вірному оформленні титульного аркушу має пропустити, після підписання КЕП, звітність до подачі в ДПС.

Як варіант, якщо вже застосовується основна ставка ЄСВ 22%, можна застосовувати відповідний їй КЗО «1» - адже КЗО «2» потрібен виключно для застосування ставки 8,41%. Але не залежно від того, який КЗО застосовано, в титульному аркуші потрібно суму ЄСВ у розмірі 22% на зарплату працівника (особи з інвалідністю) відобразити у рядку 3.2.1.