Які наслідки повернення орендованого авто з пальним в баку?

Підприємство орендувало автомобіль у працівника. В акті приймання-передачі авто не зафіксовано скільки було палива в баку. При повернені авто з оренди в баку автомобіля 10 л, злити це паливо немає можливості. Які податкові наслідки щодо даної господарської операції?

У загальному порядку, якщо актом-приймання передачі не зафіксовано кількість переданого пального, а договорам не передбачено порядок компенсації чи повернення, то ТОВ отримало авто з пустим баком. І в цьому випадку таке пальне для нього є безоплатно отриманим.

Для визначення обсягу отриманого пального необхідно провести інвентаризацію і визначити первісну вартість.

У разі безоплатного отримання первісною вартістю запасів є їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених п. 9 П(С)БО 9 (п. 12 П(С)БО 9).

З цього випливає, що комісія, створена на підприємстві за розпорядженням (наказом) керівника, встановить справедливу вартість безоплатно отриманого пального. Справедлива вартість — це сума, за якою можна продати актив за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19). Отже, по суті, це його ринкова ціна.

Відображення в обліку: Дт 203 Кт 718 — безоплатно отримано пальне.

Використання автомобіля і, відповідно, витрати пального фіксуються подорожнім листом.

ТОВ повертає авто з пальним. Для працівника таке пально є безоплатно отриманим. Податкові наслідки з ПДВ, ПДФО та ВЗ при безоплатній передачі товарів фізособі ми розглядали тут.

Та окремої уваги потребує акцизний податок. Податківці розглядають таку передачу пального як реалізацію. Дане питання докладно ми розглядали в «ДК» №34 від 21.08.2023р.

На нашу думку, для уникнення питань щодо акцизного податку доцільно:

  • передати авто без пального в баку;
  • пальне використати в межах господарської діяльності;
  • компенсацію за пальне врахувати в межах орендної плати, проте без зазначення інформації щодо пального.

***

Читайте також: Чи виникає акцизний податок на пальне при продажу автомобіля з повним баком?