Як зняти податковий кредит з ПДВ, який зайво був відображений в декларації за лютий 2022 року?

Платник ПДВ зробив оплату постачальнику з Харкова 22.02.2022 р. У декларації з ПДВ за лютий 2022 р. показано ПК з ПДВ за первиними документами. Постачальник досі не зареєстрував ПН і його не можна було знайти. В червні 2023 р. виявилося, що це підприємство є, але вже має інших власників, іншу назву та інші види діяльності. Тепер треба подати УР з ПДВ за лютий 2022 р. та зняти цей ПК. Як це правильно зробити та які будуть штрафи?

Так, це правильне рішення – зняти цей ПК з декларації за лютий 2022 року шляхом подання уточнюючого розрахунку (УР).

Про те, як виправити помилку у податковому кредиті з ПДВ, ми докладно писали тут, розділ «Виправлення рядка 10 – ПК при придбанні товарів/послуг на митній території України»

Зокрема, у таблиці 2.1 уточнюючого додатка 1 до декларації з ПДВ потрібно буде показати цей ПК від цього постачальника з мінусом. Далі це зменшення ПК вплине на рядок 18 або рядок 19 декларації з ПДВ за лютий 2022 року.

Якщо виправлення помилки вплинуло на рядок 19 (внаслідок зняття суми ПК зменшено від’ємне значення), то сума такого зменшення наводиться у рядку 16.2 декларації з ПДВ за той період, в якому було подано УР за лютий 2022 року. Наприклад, якщо УР буде поданий у серпні 2023 і в ньому буде зменшено рядок 19 декларації за лютий 2022, то в рядку 16.2 декларації за серпень потрібно буде зазначити суму з мінусом, на яку зменшився рядок 19.

Якщо виправлення помилки вплинуло на рядок 18 декларації за лютий 2022 і збільшило його, то сума такого збільшення відображається тільки в графі 6 рядка 18 УР за лютий 2022 і в поточну декларацію не переноситься. Ця ситуація показана у таблиці 2 в згаданій вище аналітиці.

У разі подання УР до декларації з ПДВ, які передбачають збільшення податкових зобов’язань з ПДВ, платники ПДВ повинні необхідну суму, що підлягає перерахуванню до бюджету, сплатити на електронний рахунок в СЕА ПДВ. Докладніше про це – тут.

Цю суму ПДВ потрібно буде доплатити до того, як подавати УР. Радимо спочатку сплатити недоплату, пересвідчитися, що вона зарахована на рахунок платника в СЕА ПДВ, а потім подавати сам УР.

Штраф 3% відповідно до пп. 50.1 ПКУ при виправленні звітних періодів, що припадають на період воєнного стану, не нараховується. Відповідно до пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, у разі самостійного виправлення помилок відповідно до ст. 50 ПКУ, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пп. 50.1 ПКУ, та пені.