Як визначити країну резидентства фізособи?

Український ФОП припинив діяльність у 2021 р. Останні 7 років постійно проживає із сім'єю у Польщі, діяльність у Польщі не вів, при цьому має реєстрацію в Україні та у Польщі. У Польщі отримав карту побуту з правом роботи, у 2022 р. планує стати одноосібним засновником польського ТОВ. Чи є він резидентом України і чи має він подавати звіт щодо КІК в Україні, якщо проживання та центр життєвих інтересів виключно у Польщі?

Відповідно до пп. «в» пп. 14.1.213 ПКУ, фізична особа - резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі, якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі, якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.

Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

Отже, на нашу думку, цю фізичну особу можна вважати нерезидентом (резидентом Польщі) на таких підставах:

  • Вона і члени її сім’ї постійно проживають в Польщі;
  • Має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Польщі;
  • Не перебуває в Україні 183 дні і більше на рік;
  • Якщо у 2022 році фізособа стане засновником польського СГ, у неї буде ще одна підстава вважатися резидентом Польщі.

Нагадаємо, що контрольована іноземна компанія (КІК) – це компанія, яка зареєстрована за кордоном і знаходиться під контролем резидента України – фізичної або юридичної особи.

Фізична особа - резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган, зокрема, про кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної особи контролюючою особою відповідно до ст. 39-2 ПКУ (пп. 39-2.5.5 ПКУ). Повідомлення надсилається до ДПС протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).

Таким чином, обов’язок щодо повідомлення про КІК міг би виникнути у фізичної особи, якби вона була резидентом України. А оскільки у даної фізособи немає достатніх підстав вважатися резидентом України, то на нашу думку, повідомлення про КІК подавати не потрібно. Відповідно, не буде і обов’язку звітувати щодо КІК після закінчення податкового періоду 2022 року.