Як відобразити в обліку наслідки крадіжки коштів з поточного рахунку?
Кошти з рахунку ТОВ (загальна система оподаткування) були перераховані на поточний ФОП внаслідок зламу комп'ютера. Договірних відносин між ТОВ та ФОП немає. Заяву до поліції подано. Чи має право ТОВ на витрати за цією операцією, якщо кошти не будуть повернені?
Відповідно до абз. 4 п. 7 розділ І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань у разі встановлення фактів крадіжок (на день встановлення таких фактів) в обсязі, визначеному керівником, підприємству необхідно провести інвентаризацію.
На підставі даних інвентаризації до моменту встановлення винної особи сума нестачі буде списана на субрахунок 947. Одночасно зі списанням цінностей, винних у нестачі яких не встановлено, балансова вартість списаного активу зараховується на позабалансовий рахунок 072 (Інструкція про застосування плану рахунків, субрахунок 947).
Суму втрат від нестач списують на фінансовий результат записом Дт 791 Кт 947.
У разі, якщо винні особи не будуть встановлені, тоді закриття субрахунку 072 відбудеться після закриття справи згідно із законодавством, тобто підлягатимуть списанню після закінчення строку позовної давності.
Якщо ж винну особу встановлять раніше, тоді потрібно буде зробити проведення Дт 375 Кт 716 з одночасним списанням цієї суми з субрахунку 072 за кредитом. Суму відшкодування, яку вносить винна особа, відображають проведенням Дт 301, 311 Кт 375. Потім доходи від відшкодування нестачі винною особою підлягають списанню на фінансовий результат записом Дт 716 Кт 791.
ПКУ не передбачає коригування фінрезультату при списанні виявлених нестач коштів на рахунках, незалежно від того, чи будуть вони надалі компенсовані винною особою. Тому такі нестачі впливають на фінрезультат за правилами бухобліку: витрати при списанні і доходи при відшкодуванні.
Додатково пропонуємо до уваги наш спецвипуск про інвентаризацію: Спецвипуск №09 «Інвентаризація 2023».