Як відобразити в додатку 4ДФ доходи фізособи за договором довічного утримання?

ТОВ отримало від фізособи квартиру за договором довічного утримання, а взамін надає фізособі послуги на суму 3000 грн. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ та декларації фізособи про майновий стан?

Відповідно до ст. 744 ЦКУ за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

Договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню ст. 745 ЦКУ.

Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення (ч. 3 ст. 334 ЦКУ).

Тобто фактично для цілей оподаткування така операція є продажем.

З цим у своїй консультації погоджуються і податківці:

«За своєю правовою природою договір довічного утримання є відчуженням нерухомого майна або рухомого майна, що передається у власність другій стороні і для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб розглядається як продаж такого майна».

У своєму листі від 23.09.2016 р. №10027/З/99-99-13-02-03-14 податківці виділяють два об’єкта оподаткування ПДФО – дохід від відчуження майна та дохід від матеріального забезпечення.

Дохід від відчуження нерухомого майна (пп. 164.2.4 ПКУ) не оподатковується, якщо за договором довічного утримання відчужується нерухомість, що відповідає вимогам пп. 172.1 ПКУ, зокрема якщо квартира перебувала у власності відчужувача більше трьох років. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.

В іншому випадку, при другому відчуженні –ставка ПДФО вже 5%, а при кожному наступному ПДФО 18%.

Відповідно до п. 179.2 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема: від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розд. IV ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розд. IV ПКУ.

Тобто фізична особа не повинна подавати декларацію про майновий стан та доходи, якщо це перший продаж або якщо було сплачено всі податки при нотаріальному посвідченні договору за відсутності інших підстав подання.

Зазначимо, що для фізособи ТОВ є податковим агентом і результат відчуження необхідно буде зазначити в додатку 4ДФ. На нашу думку, це буде код доходу 104 «Продаж (обмін) нерухомого майна згідно зі статтею 172 розділу IV Кодексу»

Дохід від отримання матеріальногозабезпечення належить до інших доходів, передбачених пп. 164.2.20 ПКУ. Матеріальне забезпечення оподатковується в загальному порядку ПДФО за ставкою 18%, ВЗ за ставкою 1,5%. Для відображення матеріального забезпечення в додатку 4ДФ застосовується код 127 «Інші доходи».

Оскільки юридична особа є податковим агентом для фізособи, то фізособі декларацію подавати не потрібно.

І тут ми вимушені не погодитись з позицією ДПС щодо двох об’єктів оподаткування, адже вона суттєво порушує принципи податкового законодавства.

Коли фізична особа отримує матеріальне забезпечення, то вона фактично отримує плату за нерухомість, тому тут буде один об’єкт оподаткування дохід від відчуження нерухомості. А якщо розглядати ці дві операції окремо, то ми маємо подвійне оподаткування. Але ж це одна операція, а не дві різні.

Коли фізична особа отримує матеріальне забезпечення, це не інший дохід, а оплата за нерухомість, яку вона відчужує саме за довічне утримання. В момент підписання договору довічного утримання фізособа не отримує коштів в оплату нерухомості. В цьому випадку ТОВ необхідно буде заявити до нарахування дохід в додатку 4ДФ (код доходу 104 «Продаж (обмін) нерухомого майна згідно зі статтею 172 розділу IVКодексу»). Виплата доходу при цьому не відбувається і тому в додатку 4ДФ не відображається. Лише при подальшому наданні (виплаті) матеріального забезпечення потрібно буде показувати виплату цього доходу.

З часом у платника може виникнути додатковий об’єкт оподаткування, якщо на момент смерті відчужувача загальна сума матеріального забезпечення буде менше вартості відчуженогомайна. Так ми матимемо індивідуальну знижку, що є додатковим благом. Більш детально про оподаткування індивідуальної знижки тут.

Відповідно до наведеної ситуації ТОВ може орієнтуватися на роз’яснення податківців або подати запит на власну ІПК, тому що питання дискусійне та потребує додаткових роз’яснень.