Витрати підприємства з облаштування фортифікаційних споруд на запит військової адміністрації

Комунальне підприємство надавало техніку для облаштування фортифікаційних споруд, за запитом військової адміністрації. Як відобразити витрати, які понесло підприємство при наданні таких послуг?

Бухгалтерський облік

Витрати, які понесло підприємство (амортизація техніки, витрати пального, зарплата з нарахуваннями працівників тощо), списуються на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Податок на прибуток

Зазначені витрати зменшують фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 949), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то в цій ситуації за загальним правилом має застосовуватися різниця за пп. 140.5.9 ПКУ.

Але згідно з пп. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ така різниця не застосовується у разі виконання робіт, надання послуг, товарів, коштів, які добровільно надані ЗСУ тощо, а також установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави.

Ця норма діє під час воєнного стану.

В Інформаційному листі № 7/2022 при відповіді на питання 1.1 ДПС пояснила, що військові адміністрації відносяться до таких організацій, про які йде мова в пп. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ.

Тому якщо підприємство надавало техніку на запит військової адміністрації, воно не застосовує податкову різницю за пп. 140.5.9 ПКУ.

Звісно, що різниця не застосовується, якщо господарські операції належним чином документально оформлені. Тобто, є письмовий запит від військової адміністрації про надання техніки для потреб забезпечення оборони. Є документи про надання такої техніки, про виконання роботи на відповідних об’єктах.

Які конкретно документи мають бути, вирішується залежно від особливостей кожної конкретної ситуації.

Податок на додану вартість

Норма, схожа до пп. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ, яка регулює справляння податку на прибуток, є і щодо ПДВ.

Це пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ.

В цій нормі зазначено, що тимчасово, протягом періоду воєнного стану, не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг ЗСУ тощо, а також установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України тощо.

Наостанок в цій нормі сказано, що до наведених у цьому пункті операцій норми пп. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Тобто, в разі безоплатного надання під час воєнного стану товарів, послуг військовій адміністрації для потреб забезпечення оборони України такі операції не є постачанням.

Це означає, що ПДВ на такі операції не нараховується, ПН не складається, такі операції в декларації з ПДВ не відображаються. Компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не нараховуються.