Вихід на роботу після лікарняного по вагітності та пологах

Чи може працівниця після закінчення лікарняного по вагітності та пологах одразу вийти на роботу, не оформлюючи відпустку по догляду за дитиною до 3-х років? Чи зберігає вона право взяти цю відпустку пізніше, і чи діють ці ж правила у бюджетній сфері?

Відповідно до законодавства України, жінка має право, але не обов'язок, оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку одразу після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами (ст. 179 КЗпП, ст. 18 Закону про відпустки»).

Тож працівниця може:

  • не оформлювати відпустку по догляду взагалі та вийти на роботу на наступний день після закінчення лікарняного. Всі гарантії для працівниць, які мають дітей віком до трьох років (наприклад, заборона звільнення за ініціативою роботодавця), за нею зберігаються;
  • скористатися правом на відпустку по догляду пізніше. Законодавство дозволяє використовувати цю відпустку повністю або частинами в будь-який час до досягнення дитиною трьох років. Це означає, що співробітниця може попрацювати певний час, а потім, за потреби, написати заяву та піти у відпустку по догляду. Вона може неодноразово переривати відпустку, виходити на роботу, а потім знову її оформлювати.

Ці правила є загальними для всіх роботодавців і не мають винятків для бюджетних установ. За жінкою зберігається її робоче місце (посада) на весь період відпустки по догляду за дитиною.

Висновки:

Вихід на роботу можливий. Працівниця може вийти на роботу на наступний день після закінчення її лікарняного по вагітності та пологах.

Право на відпустку зберігається. Працівниця не втрачає свого права на відпустку по догляду за дитиною до 3-х років і може скористатися нею в будь-який зручний для неї час (повністю або частинами) до досягнення дитиною трирічного віку.

Правила єдині для всіх. Норми законодавства в цьому питанні є однаковими як для комерційних підприємств, так і для бюджетних установ.