Виготовлення алкогольних напоїв на експорт та акцизний податок

Як підприємству відобразити операції з експорту алкоголю в акцизній декларації та додатках до неї?

Докладніше ситуація із запитання виглядає так:

Підприємство виробляє алкогольні напої, для цього придбає спирт та сплачує акцизний податок при його купівлі. При цьому алкогольні напої виробляються частково і на експорт (ці операції звільнені від сплати акцизного податку), тому у підприємства виникають переплати з акцизного податку.

Звісно, іноді місяці сплати акцизного податку при придбанні спирту та місяці експорту вже готової продукції не співпадають. І тоді у виробника виникає питання: як це показати в декларації з акцизного податку?

Відповідь:

Пільга щодо акцизу

Згідно з пп. 213.2 ПКУ, до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню, зокрема, належать операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України.

Відповідно до пп. 3 розд. III Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку платники акцизного податку заповнюють лише відповідний розділ і додатки до Декларації з акцизного податку, які відповідають виду госпдіяльності платника, виду підакцизних товарів (продукції).

Податкові зобов’язання з акцизу за операціями з алкоголем треба відображати у розділі А Декларації, та в додатку 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)» та в додатку 3 «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI ПКУ)».

Зверніть увагу: відповідно до норм Порядку №14 у Додатку 4 «Обороти, що звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою» до Декларації відображаються лише операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування чи оподатковуються за нульовою ставкою, операції з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню не відображаються в Додатку 4 Декларації.

А як вони відображаються?

Про це податківці, на жаль, говорять мало. Тому відповідь доводиться збирати з фрагментів розʼяснень податківців, наданих щодо аналогічних питань.

Звісно, що відображати експорт можна лише по факту остаточного оформлення відповідної митної декларації. Про це говорять податківці, і з цим погоджуємося й ми. Якщо такі декларації в певному місяці не були оформлені, то зменшення податкового зобов’язання не буде. І тоді в декларації буде зазначено позитивне значення акцизного податку. Це перший варіант.

Другий варіант: якщо сума сплачена була (вже під наступне виробництво), а тут і митні декларації з експорту дооформили. Відповідно, в такому місяці можна буде скористатися правом на зменшення.

А що як обсяг митних декларацій перевищить суму податкового зобов’язання певного місяця? Показувати від’ємне значення?

Податківці відповідають туманно. Наприклад, в ІПК від 21.05.2024 р. №2830/ІПК/99-00-21-03-03 ІПК вони кажуть:

  • форма Декларації дозволяє проставити відʼємне значення;
  • Порядок №14 не передбачає проставлення від’ємного значення (і це дійсно так: і щодо Додатку 1, і щодо Додатку 3 Порядок №14 просто мовчить з цього приводу);
  • а в особовій картці платника акцизного податку буде зазначено те, що він сам показав в декларації.

При цьому вони не говорять, буде це вважатися помилкою, чи ні. Але не показати усі операції з експорту означає не скористатися правом на зменшення суми податку до сплати.

Тому, на думку автора, є три варіанти дій платника акцизу:

1) показати ці операції так, як вони є, незважаючи на те, що Порядок складання Декларації їх чітко не регламентує;

2) показати відʼємне значення в Додатку 10 до Декларації (зазначивши, що діючий Порядок №14 обмежує його права, і що насправді в Декларації мало бути зазначено);

3) звернутися до органу ДПС по індивідуальну податкову консультацію і діяти вже за нею (або оскаржувати її).