Включення квартальної премії, яка є більшою після розподілення, в розрахунок відпускних
Як провести розподілення премії нарахованої за ІІ квартал 2021 р., для включення в розрахунковий період відпускних, якщо фактично працівник відпрацював у ІІ кварталі лише 20 робочих днів, а за вересень-жовтень фактично відпрацював 40 робочих днів?
Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період (абз. 3 п. 3 розділу ІІІ Порядку №100).
Із запитання виходить, що сума квартальної премії, після розподілення, яка включається до визначення середньоденної зарплати для розрахунку суми відпускних, більше фактично нарахованої премії. Така ситуація теж можлива. Це пов'язано з розбіжністю кількості відпрацьованих днів (20 р.днів) (через лікарняний, відпустку тощо), за які нараховано квартальну премію, з кількість відпрацьованих днів працівником за місяці розрахункового періоду після розподілення (40 р.днів).
Також, роботодавці мають право самостійно ухвалювати рішення щодо розрахунку середньої заробітної плати, який на їх думку є логічним і економічно обґрунтованим і зрозумілим. Таке право роботодавцю надає ст. 21 Закону про оплату праці. Прийняте рішення має бути закріплене роботодавцем в колективному договорі чи іншому внутрішньому акті підприємства. При цьому умови договорів про працю, які погіршують становище працівників у порівнянні з законодавством України про працю, є недійсними (ст. 9 КЗпП).