Відображення в Додатку Д2 мінусового РК після бюджетного відшкодування
Як у Додатку Д2 до декларації з ПДВ за лютий 2025 року відобразити РК на зменшення ПК, якщо ПДВ за ПН, до якої складено цей РК, раніше увійшов до суми бюджетного відшкодування, отриманого у січні 2025 року? Постачальник, за операцією з яким було відшкодування, не має інших операцій, що формують від'ємне значення у лютому 2025 року
Регулюючим документом є Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну №21.
Рядок 14 Декларації «Коригування податкового кредиту» приймає участь у розрахунку загальної суми податкового кредиту за звітний період, яка відображається у однойменному рядку 17 декларації.
Від’ємне значення коригування з рядка 14, згідно формули, наведеної у рядку 17 декларації, вже зменшує суму податкового кредиту, яка використовується для розрахунку від’ємного значення поточного місяця, відповідно, вже є врахованою при подальших розрахунках з бюджетом в розділі ІІІ декларації.
Згідно з пп. 3 п. 4 розділу ІІ «Податковий кредит» Наказу №21 коригування податкового кредиту відображається у рядку 14.
При заповненні рядка 14 обов'язковим є подання додатку 1 (Д1), що заповнюється в розрізі контрагентів. Ця норма є прямою, відтак, в інших додатках до декларації коригування податкового кредиту не відображається.
Крім того, важливим є те, що перелік підстав для коригування податкового кредиту чітко визначений у пп. 192.1 ПКУ: зміна суми компенсації вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.
Якщо жодної з перелічених у пп. 192.1 ПКУ подій не відбулось, наприклад, повернення попередньої оплати чи товарів, то підстави для коригування податкового кредиту відсутні.
У таблиці 1 додатку Д2 відображаються тільки додатні суми від’ємного значення, що витікає з алгоритму їх подальшого розподілу на суми, які: зараховуються у зменшення суми податкового боргу, задекларовано до бюджетного відшкодування у декларації, зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Окремих "коригуючих" записів чи сторнувань безпосередньо в Додатку Д2 щодо раніше відшкодованої суми ПДВ за жовтневою ПН робити не потрібно. Порядок заповнення Додатка Д2 не передбачає відображення таких "повернень" вже відшкодованих сум окремим рядком.
Висновки:
1. Коригування податкового кредиту відображається в рядку 14 декларації з ПДВ та додатку Д1, а не в додатку Д2, відповідно до пп. 3 п. 4 розділу ІІ Наказу №21;
2. Мінусове коригування в рядку 14 автоматично зменшує податковий кредит у рядку 17 декларації, що враховується при розрахунках з бюджетом, без необхідності окремих записів у Д2;
3. Підстави для коригування чітко визначені пп. 192.1 ПКУ; без подій, таких як зміна компенсації чи повернення товарів/оплати, коригування податкового кредиту не проводиться.
Світлана Яценко