В бухобліку витрати завжди зменшують фінрезультат, який потім може коригуватися або ні

Автомобіль підприємства потрапив в ДТП, потім був проданий. Страхове відшкодування надійшло на рахунок вже після продажу. На думку підприємства, сума відшкодування була недостатньою і воно планує подавати позов до суду на страхову компанію для стягнення більшої страхової виплати. Чи може підприємство включати до витрат оплату послуг адвоката та експертизи автомобіля, якщо цього автомобіля вже немає на балансі підприємства?

Принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності визначені у ст. 4 Закону про бухоблік. Для відповіді на питання про відображення витрат в обліку слід врахувати принцип повного висвітлення, коли фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі.

З цього випливає, що витрати, пов’язані із судовим процесом (як і будь-які інші витрати підприємства) обов’язково повинні бути відображені в бухобліку. Бухоблік витрат регламентує НП(С)БО 16. Зокрема, відповідно до п. 18 НП(С)БО 16 до адміністративних витрат відносяться витрати:

  • винагороди за професійні послуги (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо);
  • витрати на врегулювання спорів у судових органах.

Отже, витрати на послуги адвоката та експертизу автомобіля належать до адміністративних витрат. На нашу думку, ці витрати потрібно пов’язувати не з наявністю автомобіля на балансі, а з можливістю збільшення страхового відшкодування, внаслідок якого збільшиться дохід підприємства. Якщо підприємство виграє судовий процес, для якого понесені ці витрати, воно отримає страхове відшкодування незалежно від того, що автомобіль вже проданий. Факт того, що підприємство понесло збитки від ДТП, залишається без змін. І якщо ці збитки були застраховані, підприємство вправі докладати зусиль (а відтак і нести витрати) для того, щоб отримати належне відшкодування.

Після того, як витрати будуть списані на рах. 92, вони зменшують фінрезультат у бухобліку – Дт 79 Кт 92.

Якщо підприємство коригує фінрезультат для цілей оподаткування, воно враховує норми ПКУ, які регламентують збільшення або зменшення бухгалтерського фінрезультату для цілей оподаткування. Для цієї ситуації ПКУ не містить норм щодо коригування фінрезультату, тому суми витрат на послуги адвоката та експертизу автомобіля не знаходять відображення в додатку РІ до декларації з прибутку і не впливають на значення рядка 03 РІ декларації.