Тимчасове користування обладнанням: ПДВ та податок на прибуток

Підприємство на підставі договору тимчасового безоплатного користування майном користується обладнанням платника податку на прибуток при виконанні робіт на об’єкті цього платника. Чи є податкові наслідки цієї операції з податку на прибуток та ПДВ?

Бухгалтерський облік

Оскільки обладнання отримано в користування, в бухгалтерському обліку підприємства воно відображається на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи».

Як сказано в Інструкції №291, на цьому рахунку обліковуються активи у вигляді, серед іншого, основних засобів, інших необоротних активів, що отримані підприємством на підставі відповідних договорів, зокрема, але не виключно оренди (лізингу), та обліковуються на балансі орендодавця. Такі активи зараховуються на рахунок 01 за балансовою (залишковою) і первісною вартістю орендодавця, що зазначається в договорі операційної оренди.

Якщо в договорі користування майном не зазначена залишкова і первісна вартість обладнання, але є вартість, наведена в акті приймання-передачі, то на рахунку 01 слід відобразити вартість, наведену в акті.

Окремо відображати вартість безоплатно отриманих послуг користування обладнанням, на наш погляд, не потрібно. Адже обладнання отримано для виконання робіт на об’єкті платника, який надав обладнання. Тобто, така операція є подобою давальницьких операцій. Якщо переробник отримує від замовника сировину для переробки тощо без переходу права власності на них і повертає готову продукцію, то таку сировину тощо він не відображає у власних доходах. Те саме стосується і розглядуваної нами ситуації.

ПДВ

З точки зору цивільного законодавства договір передачі майна у безоплатне користування відноситься до позички (див. ст. 827 – ст. 836 ЦКУ).

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.04): «Чи є об’єктом оподаткування операція з безоплатного отримання платником ПДВ товарів та ОЗ від резидента платника ПДВ чи неплатника/нерезидента за договором позички?».

ДПС відповідає, що операція з передачі платником ПДВ товарів та основних засобів резиденту платнику ПДВ чи неплатнику/нерезиденту за договором позички, який передбачає їх повернення, не вважається постачанням товарів/послуг та не є об’єктом оподаткування ПДВ.

При цьому, у випадку, якщо у рамках такого договору відбувається оплата за надання товарів та основних засобів у позику, то зазначене розглядається як оплата вартості наданих послуг та включається до бази оподаткування ПДВ.

В даній ситуації обладнання передається в безоплатне користування (позичку) на певний строк і підлягає поверненню, жодних оплат за таким договором не передбачається, тому операції передання, повернення обладнання не оподатковуються ПДВ.

Податок на прибуток

На оподаткування цим податком не впливають операції отримання та повернення обладнання.