ТрО та робота: чи можна поєднувати?

Як нараховувати середню зарплату працівнику, який уклав контракт 07.04.2022 р. та бажає поєднувати роботу в робочі дні з службою в ТрО? Який період для розрахунку середньої зарплати брати в травні 2022, якщо підставою в наказі на увільнення є контракт, укладений 07.04.2022 р., тобто від якої дати робити розрахунок середньої?

Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Враховуючи специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання своїх обов’язків, Мінекономіки вважає, що роботодавцю не потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором.

В кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність та ефективність і можливість виконання його обов’язків за трудовим договором.

При цьому на час виконання працівниками обов’язків з територіальної оборони у робочий час їм гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Документами, що підтверджують участь в територіальній обороні є контракт добровольця територіальної оборони.

З вищезазначеного робимо висновок, якщо працівник, який уклав контракт на службу в ТрО, бажає поєднувати службу і роботу, то роботодавець не видає наказ на увільнення і не нараховує середній заробіток, а нараховує і виплачує зарплату, а служба в ТрО – це добровільно і в поза робочий час.

Якщо ж вибір буде за службою ТрО (без виходу на роботу), лише тоді роботодавець видає наказ на увільнення працівника, зберігає за ним робоче місце та нараховує середню зарплату. Нарахування середнього заробітку здійснюється за Порядком № 100, з першого дня служби до дня фактичного звільнення (до дня закінчення контракту).

Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяця роботи, що передують події, з яким зв'язана відповідна виплата. Працівникам, що проробили на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час (п. 2 Постанови №100).

У наступних місяцях новий середньоденний заробіток розраховувати за наступні два місяці не потрібно, він є сталим на весь час служби в ТрО, а ж до дня закінчення контракту.