Товар безоплатно надано: нюанси уточнення в додатку РІ до декларації з податку на прибуток у 2022 році
Підприємство в першому кварталі 2022 року безоплатно надало пов’язаним особам товари, відобразивши в рядку 3.1.10 додатка РІ до декларації з прибутку. Але згодом форма додатку РІ була змінена і вже в декларації за 9-ть місяців і за рік безоплатно надане підприємство відобразило в рядку 3.1.10.1 додатку РІ. Отримали лист від податкової служби на уточнення декларації. Як уточнити?
Як консультує ДПС щодо заповнення декларації за перший квартал 2022 року?
Про особливості заповнення декларації за перший квартал 2022 року ДПС детально писала тут.
ДПС зазначила, що згідно з Наказом Мінфіну від 10.02.2022 р. №58 додаток РІ до декларації з податку на прибуток доповнено новим рядком 3.1.10.1, який передбачений для збільшення фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ на суму безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) пов’язаним особам, які були збитковими в минулому році.
Далі ДПС написала, що платники, які надавали таку безповоротну фінансову допомогу у першому кварталі 2022 року при поданні декларації за такий звітний (податковий) період відображають зазначені суми у будь-якому рядку розділу 3 «Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (стаття 140 розділу III Податкового кодексу України)» додатка РІ до декларації, який не застосовується платником для відображення інших різниць, та проставляють позначку (х) у спеціальному полі декларації (графа «Наявність доповнення») із зазначенням коду використаного рядка додатка РІ до декларації та посилання на відповідну норму ПКУ – «абзац перший підпункту 140.5.10 пункту 140.5 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України» у графі «Зміст доповнення». При цьому подавати інші доповнення до декларації з цієї підстави не потрібно.
Як потрібно було відображати суму коригування в інших періодах 2022 року?
Жодних консультацій податкової служби з цього питання немає.
Можемо припустити, що якщо в оновленій декларації для податкової різниці за пп. 140.5.10 ПКУ в частині безоплатно наданої допомоги платникам податку, які є пов’язаними особами, з’явився новий спеціальний рядок 3.1.10.1, то саме в цьому рядку і слід було відображати зазначену різницю.
Тобто, на наш погляд, підприємство правильно заповнювало додаток РІ до декларації, заповнюючи рядок 3.1.10.1. Хоча в цьому разі з’являється невідповідність між даними додатку РІ за перший квартал і всі інші періоди 2022 року.
Як виправити невідповідність?
Знову-таки, консультацій податкової служби з цього приводу немає. Якщо податкова служба надсилає листа з проханням уточнити дані декларації, вважаємо, що вона має проінформувати, яким чином це слід зробити.
Тому що якщо надходить запит про уточнення, очевидно, що податкова служба розуміє, яким чином повинно бути здійснене таке уточнення. Отже, радимо звернутися до податкової служби з питанням, яким чином, на погляд податкової служби, потрібно робити уточнення.
На наш погляд, є два можливі варіанти.
Перший – уточнити декларацію тільки за перший квартал 2022 року.
Всі інші проміжні декларації 2022 року не уточнюються.
Відповідно до норм пп. 50.1 ПКУ уточнююча декларація надсилається за формою, яка чинна на момент подання уточнюючої декларації. Тож якщо в 2024 році подається уточнююча декларація за перший квартал 2022 року, в такій уточнюючій декларації, зокрема, в уточнюючому додатку РІ вже є рядок 3.1.10.1 з необхідною інформацією.
Уточнююча декларація подається в загальному порядку. Разом з уточнюючою декларацією подаються всі додатки, включаючи фінансову звітність, які подавалися з декларацією, а не тільки додаток РІ. В уточнюючій декларації і додатках заповнюються всі дані, що були і в початковій декларації, заповнюються так, як потрібно було їх заповнювати. Наприклад, в додатку РІ замість рядка 3.1.10 заповнюється рядок 3.1.10.1. А також заповнюються всі інші рядки, якщо вони заповнювалися в початковому додатку.
При цьому в уточнюючій декларації у полі 2 «Звітний (податковий) період» та у полі 3 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» відображається звітний (податковий) період, що уточнюється. Тобто, в розглядуваній ситуації це перший квартал 2022 року.
При створенні уточнюючої декларації в електронному кабінеті слід обрати звітний період, що уточняється, тобто, в розглядуваній ситуації – перший квартал 2022 року.
Згідно з абз. 2 п. 102.1 ПКУ у разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
Тобто, подавши уточнюючу декларацію, підприємство по суті запускає по-новому строк давності, в межах якого може бути здійснена податкова перевірка і здійснене донарахування податків.
Другий – уточнити декларації за всі наступні податкові періоди 2022 року (за півріччя, 9-ть місяців і за рік).
В уточнюючих додатках РІ до уточнюючих декларацій за всі ці періоди потрібно податкову різницю зазначити в рядку 3.1.10, тобто, так, як вона відображалася в декларції за перший квартал. І окрім того, в кінці уточнюючих декларації в рядку «Наявність доповнення» в спеціальному полі проставити позначку «Х» і написати в рядку «Зміст доповнення», що в рядку 3.1.10 додатка РІ проставлена сума безоплатно наданих пов’язаним особам товарів згідно з нормою пп. 140.5.10 ПКУ.
Заповнюються і подаються ці уточнюючі декларації і додатки РІ так само, як зазначено вище.
Який варіант з наведених двох обрати?
На наш погляд, вони рівноцінні. Тому підприємство може застосувати як перший, так і другий. Але податкова служба буде мати власну думку. Тому доречно таки з’ясувати в податковій службі, яким варіантом виправлення скористатися.