Ставка 8,41% до лікарняних за відсутності довідки МСЕК

Чи потрібно застосовувати ставку ЄСВ 8,41% при нарахуванні електронних лікарняних (нарахування після надання довідки), якщо на час перебування на лікарняних працівник не мав інвалідності і один з лікарняних вже перебував в статусі "готовий до сплати"?

Ситуація:

Працівнику встановлена група інвалідності 08.02.2024 р., довідку до акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності надав роботодавцю (09.02.2024) на наступний день після дати видачі довідки. Дата видачі довідки – це останній день лікарняного, який ще не перебуває в статусі "готовий до сплати", також є ще неоплачений попередній електронний лікарняний, який набув статусу "готовий до сплати" (07.02.2024) до встановлення працівнику групи інвалідності.

У разі визнання хворого особою з інвалідністю листок непрацездатності закривається днем надходження документів хворого на МСЕК, дата встановлення інвалідності обов’язково вказується у листку непрацездатності (п. 4.3 Інструкції № 455).

Пунктами 3.9 – 3.10 Інструкції №532 визначено, що у графі «Направлений на МСЕК» здійснюється запис дати направлення документів на МСЕК, що підтверджується підписом голови лікарсько-консультативної комісії, а у графі «Оглянутий у МСЕК» - зазначають дату огляду хворого.

Згідно із п. 3.11 Інструкції №532 у графі «Висновок МСЕК» робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК:

  • «визнаний оосбою з інвалідністю певної групи та категорії»;
  • «не визнаний особою з інвалідністю та потребує долікування»;
  • «не визнаний особою з інвалідністю, працездатний».

У разі визнання хворого особою з інвалідністю дата встановлення інвалідності повинна збігатися з днем надходження (реєстрації) документів у МСЕК.

У разі визнання хворого працездатним у графі «Стати до роботи» зазначається дата, наступна за датою огляду в МСЕК.

Отже, у разі встановлення працівнику інвалідності, листок непрацездатності повинен бути закритий. Оплаті буде підлягати період тимчасової непрацездатності, визначений в листку непрацездатності, до дня встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності). При цьому, день встановлення групи інвалідності оплаті не підлягає.

Водночас повідомляємо, що дні огляду на МСЕК вважаються днями, не відпрацьованими з поважної причини які відносяться до тимчасової непрацездатності. Тому, в подальшому при оплаті листків непрацездатності, такі календарні дні підлягають виключенню із розрахункового періоду.

Відповідно до ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ роботодавці щодо працівників, які мають інвалідність, застосовують ставку ЄСВ у розмірі 8,41%.

Підставою для застосування цієї ставки ЄСВ є засвідчена копія довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, що передбачено абз. 7 пп. 5 п. 2 Інструкції №449.

Отже, зважаючи на данні норми, нарахування ЄСВ за ставкою 8,41% на дохід працівника здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності.

Копію довідки МСЕК затверджує роботодавець у день її отримання від працівника. На практиці працівник, якому встановлено інвалідність, приносить оригінал довідки МСЕК своєму роботодавцю. Роботодавець робить копію цієї довідки, засвідчує її печаткою (за наявності) та написом на кшталт «З оригіналом вірно», ставить дату засвідчення та передає до бухгалтерії.

Така копія, в подальшому, є достатньою підставою для нарахування ЄСВ за ставкою 8,41% на заробітну плату працівника — особи з інвалідністю. Видавати окремий наказ про зміну та застосування до певного працівника іншої ставки ЄСВ не потрібно.

Звертаємо увагу, що до дати засвідчення роботодавцем копії МСЕК і після дати припинення інвалідності роботодавець повинен застосовувати до доходу працівника ставку ЄСВ у розмірі 22%.

Крім того, роботодавець не повинен дотримувати обов’язкової умови щодо сплати ЄСВ у мінімальному розмірі з доходу працівника — особи з інвалідністю, як це передбачено абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ для працівників, до доходу яких застосовується ставка у розмірі 22%.

Тобто до доходу працівника — особи з інвалідністю пільгова ставка ЄСВ застосовується до фактичної бази нарахування (абз. 5 пп. 6 пп. 2 Інструкції №449).