Списання інвестиції за ліквідованим ТОВ, до якого робився внесок
ТОВ 1зробило внески у створення ТОВ 2, що відображено проведенням Дт 14 Кт 00, – 1000 грн. Але при зверненні до ЄДР за ТОВ 2 числиться СК - 5000 грн. Згодом ТОВ 2 ліквідовано, про що стало відомо з інформації, наведеної у ЄДР. Як відобразити ліквідацію ТОВ 2 в обліку ТОВ 1?
Щодо обліку здійсненого внеску до СК
Заборгованість за внесками до СК відображається проводкою: Дт 14 Кт 685.
Здійснення внеску коштами, з банківського рахунку інвестора на банківський рахунок емітента: Дт 685 Кт 311.
Якщо за даними ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) СК ТОВ 2 складає 5000 грн., а на рахунку 14 ТОВ 1 значиться тільки 1000 грн., це може свідчити про те, що ТОВ 1 зробив внесок не повністю, не відобразивши заборгованість до СК у повній сумі.
Окрім того, наведена у запитанні проводка (Дт 14 Кт 00) не відображає інформацію про кореспондуючий кредитовий рахунок. Але ж в такому разі підсумок активу балансу не буде дорівнювати підсумку пасиву. Хоча якщо ТОВ 1 складало баланс і підсумки активу і пасиву рівні, це означає, що кореспондуючий рахунок таки був. Наприклад, він міг бути такий: Дт 00 Кт 685.
Тому рекомендуємо ТОВ 1 зробити перевірку бухгалтерського обліку за період від моменту внеску до СК до поточного моменту. І з’ясувати всі проводки, якими відображався внесок до СК ТОВ 2. Потім робити виправлення в бухгалтерському обліку, якщо такі виправлення будуть потрібні, залежно від помилок, які виявлять під час перевірки.
Щодо відображення в обліку інвестора ліквідації емітента
За даними розглядуваної ситуації на балансі ТОВ 1 числиться інвестиція до ТОВ 2 на суму 1000 грн. З даних ЄДР ТОВ 1 стає відомо, що ТОВ 2 ліквідувався.
Але якщо ТОВ 2 ліквідовано, фінансова інвестиція втрачає ознаки активу, а тому її слід списати з балансу: Дт 96 (якщо облік інвестиції ведеться за методом участі в капіталі) чи 977 Кт 14 – 1000 грн.
Для ТОВ 1 платника податку на прибуток будуть такі податкові наслідки.
Сума списаної інвестиції (Дт 79 Кт 96 чи 977) зменшить фінрезультат до оподаткування, а відтак і об’єкт оподаткування податком на прибуток.
Якщо ТОВ 1 коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, може застосовуватися різниця за пп. 140.5.3 ПКУ.
Згідно з пп. 140.5.3 ПКУ ПКУ, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.
Тобто, якщо ТОВ 1 застосовує коригування на податкові різниці і вело облік інвестицій за методом участі в капіталі, воно має збільшити фінрезультат до оподаткування на 1000 грн згідно з пп. 140.5.3 ПКУ.
Якщо ж ТОВ 1 вело бухоблік не за методом участі в капіталі, податкову різницю за пп. 140.5.3 ПКУ воно не застосовує. Інших різниць в розглядуваній ситуації немає.
***
Читайте також: Облік фінінвестицій за методом участі в капіталі