Сплата підприємством штрафу за порушення ПДР директором під час відрядження

На підприємстві є авто, директор їздить на ньому у відрядження. Під час відрядження прийшов штраф за порушення ПДР. Чи можна цей штраф сплатити від підприємства?

Штрафи за порушення правил дорожнього руху передбачені ст. 122 КпАП. Штраф накладається на:

  • особу, яка керує транспортним засобом;
  • якщо правопорушення зафіксовано в автоматичному режимі - на юрособу або фізособу, за якою зареєстровано транспортний засіб.

Тож, якщо авто, що порушило ПДР (і це зафіксовано в автоматичному режимі за допомогою технічних засобів, які дають змогу здійснювати фотозйомку або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), зареєстровано на юрособу, то постанова про порушення ПДР може надійти саме на керівника такого підприємства або на особу, яка виконує повноваження керівника такої юрособи, якщо відомостей про керівника немає.

Тобто відповідальною особою за сплату адмінштрафу у цьому разі є саме фізособа — директор підприємства, а не саме підприємство. Підприємство не має сплачувати штраф за директора.

Тож, якщо підприємство самостійно сплатить адмінштраф, то воно матиме витрати у вигляді цього штрафу – Дт 948 Кт 685 на дату протоколу про порушення; Дт 685 Кт 311 – на дату сплати штрафу.

Якщо підприємство коригує фінрезультат з метою оподаткування, то йому потрібно врахувати вимоги пп. 140.5.11 ПКУ: фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

При сплаті підприємством штрафу замість директора у нього виникне оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага (додаток 4ДФ за ознакою доходу «126») на підставі пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ зі сплатою ПДФО (за ставкою 18% із застосуванням до бази оподаткування натурального коефіцієнта за пп. 164.5 ПКУ) та військового збору (за ставкою 5% без застосування натурального коефіцієнту).

В обліку сплата штрафу матиме такий вигляд:

  • Дт 377 Кт 311 — сплачено адміністративний штраф, накладений на директора підприємства;
  • Дт 949 Кт 377 — нараховано дохід директору підприємства.

При цьому ПДФО та ВЗ мають бути утримані з доходу та за рахунок директора (пп. «а» пп. 176.2, пп. 168.1.1 ПКУ) інакше виникне подвійне оподаткування.

Аби уникнути виникнення ще одного такого додаткового блага, підприємство має утримати ПДФО та ВЗ із заробітної плати директора, за якого було сплачено штраф (Дт 661 Кт 641/ПДФО, 642/ВЗ), або ж директор маже внести їх в касу чи на рахунок підприємства (Дт 949 Кт 377, Дт 377 Кт 311, Дт 301, 311 Кт 377, Дт 301, 311 Кт 719).