«Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?

На жаль, усі перелічені в запитанні види доходів не є пільгованими з метою оподаткування ПДФО та ВЗ. Не оподатковуються оплата проїзду та медстраховка тільки під час відрядження, і те, якщо медстраховки не уникнути (наприклад, вона входить у вартість квитків на проїзд, або є вимогою для виїзду (перебування) в певній країні).

В інших випадках, якщо в наказі про надання таких видів доходів (або компенсації витрат на них) будуть зазначені саме ті види доходів, які зазначені в запитанні, і буде визначено перелік працівників, які цей дохід отримають, і буде відома сума (вартість) таких доходів, то оподаткування не уникнути.

При цьому слід зазначити, що і об’єкт, і база для нарахування у ПДФО, ВЗ та ЄСВ у зазначених випадках будуть різними, тож, їх слід розглядати окремо.

Добровільне медичне страхування працівників

Про оподаткування цього виду доходів ми докладно розповідали тут. ПДФО і ВЗ в цьому випадку будуть, а ось ЄСВ – ні.

Добровільне страхування життя працівників

Про оподаткування цього виду доходів ми докладно розповідали тут. В цьому випадку буде ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

Харчування працівників

Докладно про цей вид доходу ми розповідали тут. В цьому випадку буде ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Хоча роботодавці можуть спробувати уникнути оподаткування шляхом деперсоніфікації – наприклад, коли застосовується спосіб харчування працівників під умовною назвою «шведський стіл», коли невідомо, хто з працівників і скільки з’їв або випив із наданих роботодавців продуктів. Але навіть такий спосіб часто викликає претензії з боку податківців.

Оплата проїзду працівників до роботи

Про цей вид доходу ми докладно розповідали тут. В цьому випадку можна спробувати уникнути сплати ПДФО та ВЗ шляхом деперсоніфікації – наприклад, шляхом перевезення працівників службовими автобусами, коли не складаються списки тих, хто і в який день скористався цим видом службового транспорту. Хоча податківцям, знову ж таки, це не подобається, і цілком можливо, що ненарахування цих податків доведеться захищати при перевірці. Ймовірні претензії можуть бути щодо того, що підприємтво має можливість запровадити персоніфікацію таких доходів – наприклад, видавати працівникам квитки і надавати послугу перевезення тільки за наявності квитка. ЄСВ на такий дохід не нараховується.

Оплата фітнес-послуг для працівників

Позицію податківців та нашу щодо цього виду доходу ми наводили тут. В цьому випадку буде і ПДФО, і ВЗ, і ЄСВ. Єдиний спосіб цього уникнути – це, знову ж таки, деперсоніфікація. Наприклад, якщо на підприємстві є спортзал або басейн для працівників, проводяться спортивні тренування, але не ведеться облік, хто саме і скільки їх відвідує, то визначити суму отриманого доходу і перелік осіб, які ним скористалися, неможливо. Якщо ж відбувається оплата абонементів у сторонньому спортивному закладі і вони надаються працівникам персоніфіковано, пільг немає і уникнути оподаткування неможливо.

До зазначеного вище треба зробити два зауваження:

По-перше, нещодавно правила обрахунку ВЗ змінилися. В наведених вище матеріалах повторюється, що ПДФО нараховується на вартість негрошового доходу, збільшену на коефіцієнт, а для ВЗ коефіцієнт застосовувати не треба. Зараз щодо ВЗ не все так однозначно.

Ми про це (а також про обрахунок ПДФО та ВЗ з негрошового доходу) дуже докладно розповідали тут. Але справа в тому, що остаточно податківці із цією проблемою щодо ВЗ не визначилися. Вони відправили запит на роз’яснення до Мінфіну, а консультація в «ЗІР» наразі вже числиться у нечинних, тоді як ІПК, яка наробила стільки галасу – не скасована. Тому, нашу позицію ви із статті дізнаєтесь, а ось остаточна позиція ДПС наразі невідома.

По-друге, ми проговорили вище про випадок, коли усі розглянуті нами види доходу надаватимуться працівникам саме під своєю назвою і на регулярній основі. Якщо ж ні, наприклад, якщо вони надаватимуться у вигляді подарунка (абонемент в фітнес-клуб) або як нецільова благодійна допомога, то правила оподаткування будуть інші. Про вартість неоподаткованих подарунків та нецільової благодійної допомоги у 2024 році ми розповідали тут.