Скретч-лотереї та РРО
ТОВ планує здійснювати розповсюдження (перепродаж) лотерей через власний інтернет-сайт і стирання номерів відбуватиметься дистанційно за допомогою спеціальних запатентованих машин. Чи потрібно ТОВ застосовувати РРО/ПРРО? Чи обов’язково ТОВ реєструватися платником ПДВ?
РРО
Принцип скретч-лотереї – гравець стирає захисний шар білету та миттєво дізнається про наявність чи відсутність призу. Всі білети надруковані завчасно. Скретч-лотереї доступні також в онлайн-форматі. Гравець оплачує білет і стираєте захисний шар у віртуальному режимі.
Відповідно до умови ТОВ є розповсюджувачем лотерейних білетів.
Розповсюджувач державної лотереї – юридична або фізична особа, яка за дорученням оператора державних лотерей здійснює у сукупності або окремо приймання ставок безпосередньо у учасників, виплату призів, а також інші операції, пов’язані з розповсюдженням державних лотерей (див. п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону №5204).
РРО/ПРРО не застосовуються при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (див. п. 4 ст. 9 Закону ий комплекс, призначений для фіксації та обліку ставок у державній лотереї, фіксації виплати призів і/або виплати призів, зберігання інформації про проведення лотереї, а також для здійснення інших операцій, пов’язаних з проведенням державної лотереї.
Електронна система прийняття ставок складається з центральної електронної системи та терміналів електронної системи прийняття ставок, пов’язаних між собою електронним або іншим зв’язком (див. п. 16 ст. 1 Закону №5204).
Правила розповсюдження та проведення лотерей через мережу інтернет визначаються ліцензійними умовами.
Окремо наведемо приклад щодо застосування РРО при розповсюдженні лотерей ТОВ «СІЛЬПО-ФУД». Лотерейна система пов’язана безпосередньо з РРО, який друкує лотерейний білет. Звертаємо увагу, що друкується саме білет, а не фіскальний чек. РРО виконує функцію терміналів електронної системи прийняття ставок (див. Офіційні правила розповсюдження лотерей у мережі «Сільпо»).
Таким чином, якщо ТОВ розповсюджуватиме білети державної лотереї через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, то фіскальний чек видавати гравцю не потрібно.
В іншому випадку потрібно буде застосовувати РРО/ПРРО. Щодо ідентифікації розрахункової операції та заповнення чека див. наш коментар до ІПК ДПСУ від 31.10.2024 р. №5084/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК.
ПДВ
Відповідно до пп. 196.1.4 ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з:
- випуску, обігу та погашення лотерейних білетів, інших документів, що засвідчують право участі в лотереях;
- виплати грошових виграшів (призів) і грошових винагород.
Тобто «продаж» лотерей (а точніше – приймання ставки) і виплата виграшу не є об'єктом оподаткування. ПН на такі операції не складаються.
***
Читайте також: Облік продажу держлотерей за договором доручення