Штраф за недотримання квоти працевлаштування осіб з інвалідністю

СГ отримав штраф за недотримання квоти працевлаштування осіб з інвалідністю. Фактично працювала особа з інвалідністю ІІ групи в період з 1 січня 2022 по 10 лютого 2022 рр. та з 1 липня 2022 р. до сьогодні. Але за період з 1 липня особа з інвалідністю не відображена у звітності. Якщо зараз відкоригувати звітність, то чи скасується штраф?

Нагадаємо, що до цієї квоти зараховуються тільки особи з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним. Особи з інвалідністю, які є зовнішніми сумісниками, у розрахунок квоти не входять.

Інструкцією №286 визначено порядок розрахунку середньооблікової чисельності працівників, необхідної для визначення кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Цей же порядок середньооблікової чисельності застосовується й при розрахунку кількості працюючих осіб з інвалідністю у рахунок виконання нормативу. Наприклад, якщо для виконання нормативу підприємство повинне працевлаштувати одну особу з інвалідністю, то воно може взяти на роботу:

  • одну особу з інвалідністю на 12 календарних місяців (можна й не на повну ставку);
  • або двох осіб з інвалідністю один із яких буде працювати на підприємстві, приміром, 4 місяці, а інший – 8 місяців.

Тобто, норматив вважається виконаним, коли середньооблікова кількість осіб з інвалідністю за рік складе «1» або необхідну кількість для квоти.

У випадку, що розглядається, одна особа з інвалідністю працювала в період з 1 січня 2022 по 10 лютого 2022 року, інша з 1 липня 2022 року по сьогодні. Тож, маємо за 2022 рік середньооблікову осіб з інвалідністю за 2022 рік: 1 січень + 0 лютий ((1х10к.д.):28к.д.=0,4) + 0 березень +0 квітень +0 травень +0 червень +1 липень + 1 серпень + 1 вересень + 1 жовтень + 1 листопад + 1 грудень) : 12 (місяців)= 0,6 ≈ 1 (особа). Норматив виконано.

Тож, як бачимо, норматив підприємство виконало, але невірно подало звітність. Тому звітність варто уточнити, отримати квитанції та написати лист до ДПС, пояснивши допущену помилку, що призвела до накладання «хибного» штрафу на підприємство щодо невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.

Якщо, наприклад, у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ЄСВ та ВЗ вказано особу з інвалідністю у графі 8 з КЗО «1», а не «2» та сплачено ЄСВ у розмірі 22% (замість 8,41%), це не заборонено законодавством і звітність можна не уточнювати. Просто у листі до ДПС обґрунтуйте це та додайте до листа скановані копії посвідчення особи з інвалідністю та довідки МСЕК.