Самостійна сплата ЄСВ особою, яка працює за кордоном

Резидент-фізособа за укладеним контрактом працює (онлайн) і є працівником іноземної компанії (Китай). Цей працівник бажає для нарахування пенсії підтримувати свій трудовий стаж в Україні та самостійно сплачувати ЄСВ. Відкриття ФОП заборонено укладеним контрактом з роботодавцем. Як можна сплачувати ЄСВ?

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону про ЄСВ, платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

  • члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню;
  • особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, та не належать до платників ЄСВ, таких як фізичні особи - підприємці незалежно від системи оподаткування та самозайнятих осіб, а також членів фермерських господарств (пп. 4, 5 та 5 - 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ), у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Отже, громадяни України, які працюють за межами України, мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

Дохід, отриманий фізичною особою за межами України, не є базою нарахування єдиного внеску, але громадянин України, які працюють за її межами, мають право на добровільну сплату єдиного внеску, у разі укладання договору про добровільну участь на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Базою нарахування ЄСВ для таких осіб, є самостійно визначені суми, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Перелік документів, необхідних для укладення договору зазначено в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну №449.

Згідно з п. 3 розділу V Інструкції №449, для добровільної сплати ЄСВ, особа має подати:

  • заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску), за формою згідно з додатком 3 до цієї Інструкції, в якій зазначають, у якому виді загальнообов’язкового державного соціального страхування вони бажають брати участь;
  • копію трудової книжки (за наявності);
  • виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
  • копію документа, що посвідчує особу.