Ремонт авто за рахунок страхового відшкодування: що з ПДВ?

На початку червня підприємство отримало на свій банківський рахунок від страхової компанії страхове відшкодування. Страхове відшкодування отримано без ПДВ, відповідно до ПКУ. Кошти страхового відшкодування будуть витрачені на ремонт авто. Авто буде ремонтуватися на сторонній СТО. Чи потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ на отримані кошти страхового відшкодування?

Щодо нарахування компенсуючих податкових зобов'язань з ПДВ

Якщо страхове відшкодування надходить на банківський рахунок вашого підприємства, і вже потім ви самостійно розраховуєтесь цими коштами з СТО за ремонт, нараховувати компенсуючі податкові зобов'язання з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не потрібно.

У вашому випадку виплата за ремонтні послуги здійснюється безпосередньо вашим підприємством (власником автомобіля), а не третьою особою (страховою компанією). Отримані від страхової компанії кошти є вашим доходом, і ви розпоряджаєтесь ними для оплати послуг СТО.

Таким чином, ви маєте повне право на податковий кредит з ПДВ на підставі податкової накладної від СТО (за умови її правильного оформлення та реєстрації), і підстав для нарахування компенсуючих зобов'язань немає, якщо відремонтований автомобіль продовжує використовуватися у вашій господарській діяльності.

«Якщо ж підприємство отримало кошти на власний рахунок та проводитиме ремонт автомобіля, який використовується у господарській діяльності, самостійно або залучатиме іншого суб’єкта господарювання для проведення ремонту, то в цьому випадку визнавати податкове зобов’язання з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не потрібно. Адже оплату проводитиме безпосередньо підприємство власник, як і отримувати послуги» (див.: Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП).

Важливий нюанс: ситуація, коли страхова компанія платить напряму СТО

Слід відрізняти вашу ситуацію від тієї, коли страхова компанія перераховує відшкодування безпосередньо на рахунок СТО, оминаючи рахунок власника авто. У такому випадку податкові органи наполягають на тому, що власник автомобіля, хоч і має право на податковий кредит від СТО, зобов'язаний у тому ж звітному періоді нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання з ПДВ згідно з пп. 198.5 ПКУ.

«Власник автомобіля при отриманні послуг з ремонту автомобіля, оплата за які здійснюється страховою компанією, відносить до податкового кредиту суму ПДВ за такою операцією (на підставі належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної) та в тому самому звітному періоді визначає податкові зобов’язання на підставі пп. 198.5 ПКУ, оскільки платіж за ремонт автомобіля був сплачений не ним, а страховою компанією» (див. Ремонт авто після аварії коштом страхової: що з ПДВ?).

Хоча така позиція ДПС є фіскальною і спірною (оскільки пп. 198.5 ПКУ не містить прямої підстави для нарахування ПЗ через оплату третьою особою), вона є поширеною практикою.

Дата виникнення та тип причини податкових зобов'язань

Оскільки у вашому випадку (отримання коштів на власний рахунок) нараховувати компенсуючі податкові зобов'язання не потрібно, питання щодо дати їх виникнення та типу причини не є актуальним.

Висновки:

  • Якщо страхове відшкодування надійшло на рахунок підприємства, а ремонт авто оплачується ним самостійно, компенсуючі ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не нараховуються;
  • При ремонті на СТО підприємство має право на податковий кредит з ПДВ за умови належної податкової накладної та використання авто в господарській діяльності;
  • Якщо страхова компанія платить СТО напряму, податкова вимагає нарахування компенсуючих ПДВ, хоча ця позиція є спірною.