Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі

Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?

Оформлення на роботу неповнолітньої особи

Відповідно до вимог ст. 24 КЗпП трудовий договір з неповнолітнім обов’язково укладається в письмовій формі. Вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу без згоди батьків, становить 16 років.

Перед підписанням трудового договору неповнолітній обов'язково повинен пройти медичне обстеження і надати роботодавцю медичний висновок про відсутність протипоказань для участі у трудовій діяльності. Надалі неповнолітній повинен проходити щорічно обов'язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21- річного віку (ст. 191 КЗпП).

Звертаємо увагу, при прийнятті на роботу для неповнолітніх не можна встановлювати випробувального терміну (ст. 26 КЗпП). А ст. 190 КЗпП передбачено категорії робіт, на яких забороняється застосування праці осіб молодше 18 років. Згідно з вимогами ст. 51 КЗпП для неповнолітніх працівників, яким від 16 до 18 років, встановлюється скорочена тривалість робочого часу – до 36 годин на тиждень (включно).

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (ст. 187 КЗпП).

Тож, оформлення трудових відносин з 16-річною особою оформлюється аналогічно до прийняття на роботу повнолітньої особи, жодних відмінностей по документам немає. Тобто паспорт при оформленні на роботу в 16-річної особи має бути в наявності, оскільки в Україні його видають із 14 років.

Винятком може бути прийняття на роботу за пред’явленням свідоцтва про народження для осіб віком від 15 до 16 років та за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Чи доплачувати ЄСВ до МЗП?

На неповнолітніх осіб, як і на інших працівників, поширюються норми Закону про оплату праці, де згідно з ч. 1 ст. 3-1 Закону про оплату праці зарплата не може бути нижче встановленого рівня мінімальної зарплати за умови повністю виконаної місячної (часової) норми праці.

Згідно з ч. 1 ст. 194 КЗпП заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Із зарплати неповнолітніх утримується ПДФО та ВЗ, нараховується ЄСВ у тому самому порядку, як і до зарплати інших працівників підприємства. При цьому роботодавцю слід пам’ятати про вимогу ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ щодо сплати ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Тобто якщо виявиться, що зарплата такому працівнику, який працює за основним місцем роботи нарахована у розмірі менше мінімального, ЄСВ треба доплатити до мінімального розміру.

Отже, якщо 16-річному працівнику встановлено неповний робочий день за займаною посадою, то виплата зарплати здійснюється як за повністю відпрацьований місяць. І якщо така зарплата буде менше МЗП (з 1 квітня 2024 – 8000,00 грн), то потрібно провести доплату ЄСВ до мінімального розміру.

Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?

Це питання не просте і має свої «за» та «проти». Детально про це ми писали тут.