Придбання юрособою частки статутного капіталу в юрособи з дисконтом

Які податкові наслідки придбання ЮО частки статутного капіталу у іншої ЮО з дисконтом?

Частка в статутному капіталі з дисконтом – це частка, що реалізуються за ціною, нижчою від їх номінальної вартості.

Придбану частку в СК юрособа має обліковувати на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», адже зазвичай вони купуються на строк більше року (п. 2.12 Методрекомендацій №433), а конкретніше на субрахуноку:

  • 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом участі в капіталі» застосовується, якщо інвестор щодо емітента є асоційованим чи дочірнім підприємством;
  • 142 «Інші інвестиції пов'язаним сторонам» – застосовується, якщо частка інвестора менша за 20% статутного капіталу емітента, але підприємства при цьому є пов'язаними особами.
  • 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам» – застосовується в усіх інших випадках.

Проте, якщо частку планується продати протягом року застосовується субрахунок 352 «Інші поточні фінансові інвестиції», тоді вони можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент (п. 2.34 Методрекомендацій № 433)

ПДВ

У разі придбання за кошти частки в СК об’єкта оподаткування ПДВ не виникає (пп. 196.1.1 ПКУ), незалежно від того, придбана частка за ціною вище чи нижче номінальної вартості. Відповідно немає ПК з ПДВ.

Податок на прибуток

Придбання за кошти частки в СК, за ціною нижче від номінальної вартості, відображається за правилами бухобліку та не призводить до коригування фінрезультату за розділом ІІІ ПКУ на податкові різниці.