Придбали ПЗ шляхом отримання коду доступу: які наслідки з ПДВ?

Підприємство придбало у нерезидента право користування програмним забезпеченням (ПЗ) шляхом отримання код доступу на електронну пошту. Своєю чергою, підприємство продасть цей код доступу (тобто право користування ПЗ) своєму клієнту – резиденту України. Які податкові наслідки з ПДВ таких операцій?

Відповідно до пп. 14.1.56-5 ПКУ, електронні послуги - послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. До таких послуг, зокрема, належать: постачання програмного забезпечення та оновлень до нього, у тому числі електронних примірників, надання доступу до них, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення та електронного обладнання (пп. «е» пп. 14.1.56-5 ПКУ).

Отже, у наведеній ситуації йдеться про придбання електронних послуг у нерезидента та поставку їх резиденту України.

Місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача таких послуг (пп. 186.3-1 ПКУ). Тож, в обох випадках (тобто і під час придбання в нерезидента, і під час постачання резиденту України) такі послуги підлягають оподаткуванню ПДВ.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо послуг, отриманих від нерезидента, є дата першої з подій (пп. 187.8 ПКУ):

  • або дата списання коштів з банківського рахунку підприємства на оплату таких послуг;
  • або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом.

На дату виникнення податкових зобов'язань підприємство складає податкову накладну (ПН) із зазначенням суми нарахованого податку.

У верхній лівій частині такої ПН у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини - 14 – «Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента» (п. 8 Порядку №1307).

Ця ПН підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) в загальному порядку (пп. 208.2 ПКУ).

Зареєстрована ПН є підставою для включення суми нарахованого ПДВ до складу податкового кредиту (пп. 208.2 ПКУ, пп. 198.1 ПКУ). Податкові зобов'язання та податковий кредит відображаються в одному звітному періоді за умови своєчасної реєстрації ПН.

При постачанні електронних послуг резиденту ПН оформляється в загальному порядку та реєструється в ЄРПН. Сума ПДВ включається до складу податкових зобов’язань звітного періоду.

Висновки: Придбання ПЗ шляхом отримання коду доступу для цілей оподаткування кваліфікується як отримання електронних послуг. Місцем постачання таких послуг є місцезнаходження отримувача. Оскільки у наведеній ситуації отримувачі цих послуг (як підприємство, що придбає послуги у нерезидента, так і його покупець) є резидентами України, то операції з їх придбання та продажу підлягають оподаткуванню ПДВ.